کد خبر: 812758 A

دستمالچیان در گفت‌وگو با ایلنا:

سفیر پیشین ایران در لبنان گفت: توقف حمله‌های انصارالله به معنای باز کردن فضای تنفس برای صلح و سازش است اما باید دید آیا سعودی‌ها عقلانی رفتار می‌کنند یا خیر.

«احمد دستمالچیان» سفیر پیشین ایران در لبنان در تشریح دلایل توقف حمله‌های موشکی و پهپادی انصارالله یمن به عربستان سعودی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: اقدام انصارالله در توقف حمله‌های خود به مواضع عربستان سعودی، یک اقدام هوشمندانه بود و به نظرم این موضوع را باید تاکتیک مناسب یمنی‌ها دانست. انصارالله در اوج قدرت نظامی پاسخ تجاوز سعودی‌ها را به صورتی داد که تمام دنیا از آن حیرت‌زده شدند. معادلات سیاسی، نظامی و اقتصادی نه تنها در منطقه بلکه در کل دنیا بهم ریخت و به نظرم آنها در وهله نخست توانایی خود را به نمایش گذاشتند و پس از آن به سعودی‌ گفتند که خواهان حل و فصل منازعه یمن هستیم. انصارالله در تحولات میدانی دست بالا را داشتند و با مخابره این پیام خواستند به دنیا بگویند که طرفدار صلح هستند.

وی ادامه داد: این اقدام انصارالله دقیقاً در سالروز جهانی صلح (۲۱ سپتامبر) انجام شد و به نوعی حسن نیت خود را به جهان نشان دادند. از این رو انصارالله با ذکاوت تمام توپ را در زمین عربستان قرار داد و به نوعی آنها را به آتش‌بس ترغیب کرده است. داده‌های سیاسی و میدانی کاملاً گویای این است که سعودی‌ها از آغاز تجاوزشان به یمن در سال ۲۰۱۹ تا به امروز هیچ دستاوردی که بتوانند آن را افتخار خود بدانند کسب نکرده‌اند و تنها کاری که کرده‌اند خرابی و جنایت علیه بشریت بوده است. از این منظر اگر سعودی‌ها عقلانی عمل کنند، دست از حمله‌های خود علیه یمن برمی‌دارند؛ چراکه آنها در وضعیت کنونی متضرر اصلی سیاسی، نظامی و اقتصادی به هم‌‌ریختگی در یمن هستند و شکی نیست که ادامه این روند برای آنها گران تمام خواهد شد. به گونه‌ای که بر اساس گزارش‌ها، ضرر حاصل از عملیات اخیر انصارالله حدود ۵۰ میلیارد دلار برآورد شده که رقم بسیار هنگفت و قابل توجهی است.

کاردار پیشین ایران در عربستان با بیان اینکه اگر عربستان به حمله‌های خود در یمن ادامه دهد، پاسخ‌های سختی دریافت خواهد کرد، گفت: اگر سعودی‌ها دست از تجاوز نظامی خود به یمن بردارند بدون شک خشونت و منازعه در یمن فروکش خواهد کرد اما اگر این روند ادامه پیدا کند مواضع‌ مهم‌تر آنها زیر ضربه قرار خواهد گرفت. درست است که انصارالله دست از حمله‌های خود برداشته اما باید متوجه باشید که این اقدام در جهت باز شدن فضای تنفسی صورت گرفته تا در نهایت حُکام عربستان بتوانند با عقلانیت تصمیم نهایی را اخذ کنند. در غیر اینصورت کاملاً مشخص است که اگر سعودی‌ها دست به ادامه حمله‌های خود بزنند، پاسخ انصارالله شدیدتر از گذشته خواهد بود و به صورت کلی جنگ در یمن وارد فاز جدید خواهد شد.

دستمالچیان افزود: سعودی‌ها و متحدان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آنها باید متوجه باشند که انصارالله راه خروج عربستان از یمن را باز گذاشته است تا بیش از این متضرر میدان نباشند و با عقلانیت تصمیم بگیرند. ریاض باید به صدای جامعه ملل گوش فرا دهد؛ چراکه تمام کشورهای دنیا و همچنین نهادهای بین‌المللی خواهان پایان جنگ در یمن هستند و خواهان فروکش کردن تنش در یمن هستند. تا جایی که در سفر اخیر امیر کویت به بریتانیا، نخست‌وزیر این کشور هم خواهان توقف جنگ و درگیری در یمن شده است. انصارالله کاملاً حسن نیت خود را اعلام کرده است و حالا نوبت سعودی‌ها است تا دست به کار شوند. در این میان مساله دیگری که باید با مشارکت کشورها مورد بررسی قرار بگیرد، مذاکره مجدد در چارچوب توافق استکهلم است. حالا وقت آن رسیده که کشورهای موثر در جنگ یمن فضا را برای صلح و سازش و آتش‌بس یکپارچه محیاء کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: سعودی‌ها برای حسن نیت باید محاصره بندر الحدیده و فرودگاه صنعاء را لغو کنند؛ چراکه تنها معبر ورود کمک‌های انسانی، غذا و دارو، بندر الحدیده و فرودگاه صنعاء است و به همین دلیل اگر سعودی‌ها دست از محاصره هوایی و دریایی یمن بردارند نشان می‌دهد که یک گام به جلو برداشته‌اند. به همین دلیل است که سعودی‌ها اگر می‌خواهند هزینه‌ خود را پائین بیاورند باید قدم موثر در پرونده بحران یمن بردارند. این در حالیست که امارات و آمریکا هم بارها خواهان پایان جنگ در یمن شده‌اند. کنگره ایالات متحده بارها نسبت به حمایت از عربستان در جنگ یمن هشدار داده و امارات هم علناً هم‌پیمان سعودی‌ها در جنگ یمن به حساب نمی‌آید و به دنبال تامین منافع خود است. باید متوجه بود که سعودی‌ها به دنبال حفظ آبروی خود هستند و یمنی‌ها هم این موضوع را درک می‌کنند؛ اما به هر حال، این سعودی‌ها هستند که باید بین جنگ و صلح یکی را انتخاب کنند.  

امارات متحده عربی عربستان سعودی یمن انصارالله آرامکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر