کد خبر: 812622 A

رئیس‌جمهوری لبنان فردا -یکشنبه- برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد عازم نیویورک می‌شود.

به گزارش ایلنا به نقل از الشرق الاوسط، «میشل عون» رئیس‌جمهوری لبنان فردا -یکشنبه- به نیویورک می‌رود  تا مسائل مورد اهتمام کشورش از جمله تنش واشنگتن و تهران، پرونده آوارگان سوری و وضعیت اقتصادی در آستانه فروپاشی را مطرح کند. 

منبعی در تیمی که پرونده سفر رئیس جمهوری لبنان در نیویورک را آماده کرده است، گفت:‌ «سخنرانی عون روز چهارشنبه آینده از تریبون سازمان ملل در نیویورک با توجه به مسائل داغ جاری  و در صدر آنها اقدام اسرائیل در نقض قطعنامه ۱۷۰۱ اهمیت ویژه‌ای دارد».

این منبع گفت:‌ «عون جامعه جهانی را به تلاش‌های بیشتر برای قانع کردن تل‌آویو به توقف تجاوزهای هوائی، زمینی و دریائی به لبنان و پایبندی به قطعنامه ۱۷۰۱ دعوت خواهد کرد». 

وی همچنین از سازمان ملل به دلیل نگه داشتن نیروهایش در جنوب لبنان برای بازدارندگی از اقدام‌های اسرائیل و تمدید حضور آنها بدون اجرای عملیات تعدیل در مأموریت در حالی که امریکا و برخی از کشورهای مخالف بوده‌اند، تشکر خواهد کرد. 

رئیس جمهوری لبنان در سخنرانی خود بر اهمیت دور نگه داشتن منطقه خاورمیانه و خلیج‌فارس از درگیری نظامی بین واشنگتن و تهران تمرکز می‌کند.

اما محور دوم سخنرانی عون حمایت از لبنان در پرونده مهاجران سوری و کاهش تعداد آنها در مناطق مختلف لبنان است که در حال حاضر یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر آواره سوری در این کشور حضور داشته و ادامه حضور غیر هدفمند آنها پیامدهای منفی به ویژه در حوزه اقتصادی برای لبنان خواهد داشت. 

رئیس جمهوری لبنان همچنین به حمایت از ابتکار روسیه در برنامه بازگشت آوارگان سوری به سرزمین خود که به شورای امنیت ارائه داده اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است، دعوت خواهد کرد. 

وی در ادامه از کشورهای حامی طرح لبنان برای اینکه مرکز «آکادمی انسان و تلاقی گفت‌وگوها» باشد، تشکر خواهد کرد. 

بخش دوم سفر عون به آمریکا که به مدت یک هفته طول می‌کشد، شامل مجموعه‌ای از نشست‌ها و دیدارها با همتایان خود از جمله «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه و «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری ایران خواهد بود.

نیویورک میشل عون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر