کد خبر: 812614 A

با صدور بیانیه‌ای صورت گرفت؛

انجمن گزارشگران صلح به عنوان یک مرکز مردم نهاد بین‌المللی با هدف استفاده از ظرفیت رسانه‌ای ایران و جهان برای برقراری صلح با صدور بیانیه‌ای اعلام موجودیت کرد.

به گزارش ایلنا، همزمان با سالروز جهانی صلح؛ انجمن گزارشگران صلح با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام موجودیت، رسماً فعالیت خود را آغاز کردند.

در بخشی از بیانیه این انجمن آمده است: شاهد آن هستیم که خشونت و جنگ، ترور و تروریسم، فقر و مهاجرت، بی‌خانمانی و آوارگی، نقض مکرر و مستمر حقوق بشر و نهادینه شدن آن در بسیاری از مناطق جهان، شورش‌ها و اختلافات مذهبی و قومی، تحریم‌های بین المللی دارویی، بهداشتی و غذائی، بحران محیط زیست و خشکسالی علیه بسیاری از ملت ها، موجب کم‌رنگ شدن روزافزون صلح و عدالت شده است. همه این موارد بیانگر فاصله و نشانه‌های نگران کننده بین وضعیت موجود و تاسف‌بار جهان و وضعیت مطلوب و عدالت‌خواه و صلح ‌جو است. این مهم زنگ خطری بر وضعیت کنونی انسان امروز و لزوم برون رفت از بحران‌ها و نابهنجاری‌های سیاسی و حقوقی داخلی و بین المللی کشورها و تلاش برای حرکت در مسیر  «صلح پایدار» است، آنگونه که زیبنده  نام انسان باشد.

در ادامه این بیانیه آمده است: بر اساس آنچه سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد – یونسکو – اعلام داشته، برای برقراری صلح لازم است تا چشمهایمان را بر واقعیت بحرانی کنونی در حوزه‌هایی از جمله آموزش باز کنیم و راه را بر آموزش‌هایی که ترویج گفتمان تنفرزا می‌کند، ببنیدم. این امر میسر نمی‌شود مگر با آموزش کیفی که به وسیله آن افراد را برای ایستادگی در مقابل نداهایی که آنان را به خشونت فرا می‌خواند، توانمند کنیم.

در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به اینکه انجمن گزارشگران صلح با حضور تعدادی از فعالان رسانه، فرهنگ و هنر که دغدغه صلح داشته و در این راستا گام‌های کوچک اما بزرگ برداشته اند، آمده است:  ما بر این باوریم که صلح صرفا به معنی نبود جنگ نیست، اما از آنجایی که جنگ از ذهن انسان شکل می‌گیرد، صلح را باید از همانجا ساخت. ما باور داریم که صلح فضیلتی است که از نیروی جان مایه می‌گیرد، بر این اساس باید آن را به قانون ابدی زندگی تبدیل کنیم. زیرا صلح بیانگر درونی‌ترین آمال انسان‌ها برای با هم زیستن، آزاد زیستن و برابری در کرامت است. ما صلح را مبتنی بر حُسن نیت، گفت‌وگو و احترام به حقوق و منافع متقابل دولت ها و ملت ها در چارچوب منشور ملل متحد، قوانین و الزامات حقوق داخلی و بین المللی و حقوق بشری می دانیم و خواهان اجماع نظر دولت‌ها و کشورها در جهت نهادینه کردن صلح پایدار و پرهیز از انحصار طلبی و افراطی گری هستیم.

روز جهانی صلح انجمن گزارشگران صلح تروریسم و افراط‌گرایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر