کد خبر: 811477 A

اسپوتنیک گزارش داد:‌

یک تحلیل‌گر پیش‌بینی کرد که تعداد کلاهک‌های اتمی پیونگ‌یانگ تا سال ۲۰۲۰ میلادی به ۳۰ تا ۴۰ عدد خواهد رسید.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «دن اسمیت» پژوهشگر مؤسسه تحقیقاتی صلح جهانی در استکهلم پیش‌بینی کرد که تعداد کلاهک‌های هسته‌ای پیونگ‌یانگ تا سال ۲۰۲۰ میلادی به ۳۰ تا ۴۰ عدد خواهد رسید. وی در اقامتگاه سفیر سوئد در سئول این سخنان را مطرح کرد.

این مؤسسه گزارش داد که کره‌شمالی در حال حاضر ۲۰ تا ۳۰ کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد. این در حالی است که این رقم در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۰ تا ۲۰ عدد بود. اسمیت البته معتقد است که کره‌شمالی کار روی تولید کلاهک‌ها را، حتی در میانه گفت‌وگوهای هسته‌ای با آمریکا، متوقف نکرده است. 

«شانون کیل»، یکی از متخصصان شناخته‌شده برنامه هسته‌ای کره‌شمالی، پیشتر عنوان کرده بود: «راستش، تردیدهای بسیاری درباره برآورد ما از توانایی بالقوه هسته‌ای کره شمالی وجود دارد. دلیلش هم بیشتر این است که کره شمالی درباره توانایی‌هایش شفاف‌سازی نمی‌کند.»

دن اسمیت عنوان کرد که واشنگتن و پیونگ‌یانگ اول از هر چیز باید بر سر تعارف با یکدیگر به توافق برسند. وی افزود که تعریف خلع تسلیحات هسته‌ای «کار بزرگی است و باید بسیار روی آن کار کرد». او در ادامه گفت که این موضوع نه‌تنها «مساله‌ای فنی»‌بلکه «بسیار سیاسی» است. این پژوهشگر در ادامه عنوان کرد که کلید حل این بحران نه در دستان کره جنوبی که در دستان آمریکا است.

کره شمالی کلاهک هسته‌ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر