کد خبر: 808946 A

ساوث چاینا مورنینگ پست گزارش داد:

اخراج مشاور امنیت ملی آمریکا ممکن است خبری مثبت برای چین تلقی شود، اما کمک چندانی به حل تنش‌ها میان پکن و واشنگتن نمی‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست، اخراج «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی آمریکا، ممکن است خبری مثبت برای چین تلقی شود، اما کمک چندانی به حل تنش‌ها میان پکن و واشنگتن نمی‌کند. 

این در حالی است که از زمان ورود بولتون به کاخ سفید، شورای امنیت ملی آمریکا نقش بسیار پررنگی در تحریم محصولات ارتباطی چینی، از جمله هوآوی، از سوی دیگر کشورها داشته است. 

«هوا چونیینگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین، امروز -‌چهارشنبه- در نشستی خبری گفت که درباره اخراج بولتون اظهارنظر نمی‌کند، اما امیدوار است که جایگزین وی «نقشی سازنده» در بهبود روابط دوجانبه ایفا کند. 

وی گفت: «امیدوارم هر کس این پست را در دست بگیرد، نقشی سازنده در بهبود روابط پکن-واشنگتن ایفا کند.»

«وو شینبو»، رئیس مرکز مطالعات آمریکایی در دانشگاه فودان، گفت که چین بولتون را یکی از جنگ‌افروزان دولت آمریکا می‌دانست، اما اخراج او تاثیری در بهبود روابط میان دو کشور نخواهد داشت. 

وی افزود: «از قدیم، مشاوران امنیت ملی نقشی مهم در روابط میان دو کشور ایفا کرده‌اند، اما در دوران بولتون این ارتباط قطع شد.»

این پژوهشگر افزود: «بولتون از چین نفرت دارد و علاقه‌ای به ارتباط با این کشور ندارد. او کارزاری علیه چین راه انداخته بود و این کشور را شرورتر از روسیه می‌دانست.»

 

جان بولتون چین و آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر