کد خبر: 805757 A

مرکز ملی طوفان آمریکا اعلام کرد که طوفان درجه پنج دوریان روز گذشته- یکشنبه- همراه با وزش بادهای ۲۹۵ کیلومتری در ساعت به مناطق خشک جزایر آباکو رسیده و گرداب‌هایی با سرعت بیش از ۳۵۴ کیلومتر در ساعت این منطقه را درنوردیده است.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، طوفان «دوریان»، روز گذشته- یکشنبه- پس از آن‌که با نام دومین طوفان قدرتمند اقیانوس اطلس ثبت شد، جزایر «باهاما» را درنوردید و به آمریکا بسیار نزدیک شد به گونه‌ای که برخی مناطق ایالت فلوریدا تخلیه شده و ایالت‌های «جورجیا» و کارولینای شمالی و جنوبی برای استقبال از وزش باد شدید و بارش تند باران در حالت آماده‌باش هستند. 

مرکز ملی طوفان آمریکا اعلام کرد که طوفان درجه پنج دوریان روز گذشته همراه با وزش بادهای ۲۹۵ کیلومتری در ساعت به مناطق خشک جزایر آباکو رسیده  و گرداب‌هایی با سرعت بیش از ۳۵۴ کیلومتر در ساعت این منطقه را درنوردیده است. طوفان همچنین به جزیره آباکوی بزرگ در نزدیکی شهر «مارش هابر»، رسیده است.  

میلیون‌ها نفر در دو ایالت فلوریدا و کارولینای شمالی در حالت آماده‌باش برای طوفان هستند، این در حالی است که مشخص نیست آیا طوفان اراضی آمریکا را در می‌نوردد یا به سمت شمال اقیانوس اطلس کشیده می‌شود. 

مرکز ملی طوفان اعلام کرد که اگر این طوفان حتی خیلی گذرا از ایالت فلوریدا عبور کند، با باران شدید و بادهای ویرانگر همراه خواهد بود و احتمال خیلی زیاد به مناطق خشک این ایالت برسد. 

این مرکز پیش بینی کرد که طوفان دوریان تا پنج روز آینده ادامه یابد. 

ساکنان جزایر آباکو تصاویری از سیلاب و آب گرفتگی در مسیر منازل که برخی از آنها به صورت سطحی تخریب شده‌اند، را منتشر کردند.

با افزایش سرعت طوفان دوریان به ۲۹۵ کیلومتر در ساعت به عنوان دومین طوفان قدرتمند اقیانوس اطلس ثبت شده است. 

این میزان با سرعت طوفان‌های «گیلبرت» در سال (۱۹۸۸) و «ویلما» در سال (۲۰۰۵) و طوفان روز کارگر در آمریکا سال (۱۹۵۳) برابر است. 

مرکز ملی طوفان آمریکا اعلام کرد که طوفان «الن»، در سال ۱۹۸۰ با ۳۰۵ کیلومتر در ساعت قوی‌ترین طوفان بوده است. 

البته طوفان دوریان قوی ترین طوفانی است که شمال غرب جزایر باهاما را درنوردیده است. 

«هنری مک مستر»، فرماندار ایالت کارولینای جنوبی با صدور فرمانی برای تخلیه این ایالت هشدار داد که این طوفان بسیار خطرناک است و سرعت آن به ۱۸۵ مایل در ساعت می‌رسد.

وی گفت: «می‌دانیم که با اعلام این هشدار نمی‌توان خیلی موفق بود اما معتقد هستیم که می‌توانیم همه را زنده نگه داریم». 

 

آمریکا طوفان جزایر آباکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر