کد خبر: 804692 A

دولت مستعفی یمن تجاوز آشکار امارات را برای ممانعت از تسلط کامل این دولت در خاک خود، محکوم و أبوظبی را به تجهیز شورای انتقالی به سلاح سنگین متهم کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، دولت مستعفی یمن روز گذشته- جمعه- پس از ۲۴ ساعت از حمله امارات به مواضع خود در شهرهای «عدن» و «زنجبار»، از شورای امنیت سازمان ملل خواست که جلسه ویژه‌ای را به منظور بررسی تجاوزها و دخالت‌های آشکار آمارات در یمن تشکیل دهد. 

دولت مستعفی در نامه‌ای به نماینده دائم خود در سازمان ملل، دولت امارات را مسئول کامل عصیان و سرکشی در جنوب یمن خواند. 

نماینده یمن ضمن تأکید بر حق کامل کشورش برای دفاع از خود در برابر تجاوزهای امارات و شبه‌نظامیان وابسته به آن از عربستان سعودی خواست که نقشش را به عنوان رئیس ائتلاف برای توقف تشدید نظامی اخیر علیه دولت مستعفی ایفا کند. 

همزمان وزارت خارجه روسیه با ابراز نگرانی نسبت به تحولات یمن به دنبال بمباران امارات در مواضع وابسته به نیروهای دولت مستعفی درمناطق عدن و أبین، طرف‌های درگیر را به خویشتن داری دعوت و تأکید کرد که اولویت در حال حاضر توقف جنگ است، چرا که تشدید درگیری مسلحانه در جنوب یمن و انتقال آن به مرحله جدید پیامدهای بسیار ناگواری را برای این کشور و کل منطقه به همراه خواهد داشت. 

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است که تجزیه یمن و شعله‌ور شدن آتش درگیری در این کشور به نفع گروه‌های تروریستی است و برقراری ثبات فقط در گرو عملیات گفت‌وگو و مذاکره با ایفای نقش محوری سازمان ملل است. 

همچنین «معمر الإریانی» وزیر اطلاعات دولت مستعفی یمن با انتشار توئیتی نوشت: «عملیات تروریستی روز گذشته در عدن همزمان با پذیرش مسئولیت آن از سوی گروه تروریستی داعش پرسش‌های فراوانی را در ارتباط با عوامل پشت صحنه و طرف ذی نفع ایجاد می‌کند». 

وی در این توئیت نوشت: «کسانی که مسئولیت گسترش اعمال تروریستی در استان‌های جنوبی را به عهده می‌گیرند، همان کسانی هستند که حضور دولت مستعفی را تخریب و پرونده امنیت یمن را به شبه نظامیانی تحویل داده‌اند که نیازمند مهارت و تجربه هستند». 

 

امارات دولت مستعفی شو.رای امنیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر