کد خبر: 803330 A

نهاد موسوم به «دولت خودگردان کردها در شمال و شمال شرق سوریه» امروز- سه شنبه- از آغاز عقب نشینی نیروهای کرد از مناطق مرزی با ترکیه به منظور اجرای توافق ایجاد منطقه امن خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از فرانس ۲۴، نهاد خودگردان کردها در شمال و شمال شرق سوریه امروز- سه‌شنبه- از آغاز عقب‌نشینی نیروهای کرد از مناطق مرزی با ترکیه به منظور اجرای توافق ایجاد منطقه امن خبر داد.

آمریکا و ترکیه در ماه جاری میلادی پس از چند دوره مذاکره دوجانبه به توافق ایجاد منطقه امن در مرز با ترکیه دست یافتند و قرار است این توافق به صورت تدریجی اجرا شود. 

این نهاد کرد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «در چارچوب تفاهم‌های سه‌جانبه درباره امنیت مرزها با ترکیه در گام نخست، گروه‌هایی از یگان‌های حمایت مردمی و سلاح‌های سنگین از مناطق سری کانیه- رأس العین به سمت مناطق جدید عقب‌نشینی می‌کنند». 

در این بیانیه آمده است که این اقدام در مناطق شمالی رقه در شمال سوریه نیز تکرار شده است. 

این نهاد اعلام کرده است: «این اقدامات بیانگر جدی بودن ما در پایبندی به تعهدات جاری است. نقاط مرزی به نیروهای داخلی تحویل داده شده است». 

دولت خودگردان کرد اخیرا شوراهای نظامی محلی را در برخی مناطق متشکل از جنگجویان محلی برای حمایت از مناطق تحت کنترل خود ایجاد کرده است.

فرماندهی نظامی آمریکا در منطقه شنبه گذشته اعلام کرد که نیروهای دموکرات سوریه استحکامات نظامی خود را برای اجرای توافق صورت گرفته تخریب کردند. 

آنکارا نیز شنبه گذشته در راستای اجرای مفاد توافق اعلام کرد که مرکز عملیات مشترک ترکیه- آمریکا برای هماهنگی نحوه ایجاد منطقه امن با تمام توان فعالیت می‌کند. 

واشنگتن و آنکارا هنوز عمق این منطقه را به دلیل وجود اختلاف نظر اعلام نکرده‌اند اما آنکارا از نقاط کنترل و انجام گشت‌های مشترک صحبت کرده است.

 

سوریه کردها توافق منطقه امن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر