کد خبر: 800758 A

در سایه عهدشکنی سعودی و اماراتی؛

سازمان ملل متحد هشدار داده است با توجه به عهدشکنی برخی طرف‌های خارجی به پرداخت تعهدات مالی خود برای کمک به یمن، تعداد زیادی از برنامه‌های کمک‌رسانی در این کشور جنگ‌زده طی دو ماه آینده متوقف خواهد شد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه هشدار داد در صورتی‌که یک میلیارد دلار تعهدات مالی جامعه بین‌الملل پرداخت نشود، ۲۲ برنامه کمک‌رسانی در یمن در دو ماه آینده متوقف خواهد شد.

سازمان ملل از وضعیت یمن که جنگ داخلی در آن از چهار سال پیش تاکنون هزاران کشته برجای گذاشته و میلیون‌ها نفر در معرض گرسنگی و قحطی قرار داده، به عنوان بدترین بحران بشردوستانه در جهان یاد می‌کند.

در ماه فوریه شماری از کشورها جهان تعهد کردند که دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برای کمک به مردم یمن بپردازند، اما «لیز گراند» هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه یمن گفته است، نیمی از این کمک‌ها پرداخته شده است.

سازمان ملل تصریح کرد، از ۳۶ برنامه کمک‌رسانی به یمن تنها منابعی مالی برای سه برنامه از آنها تامین شده است و ۲۲ برنامه «نجات زندگی» در دو ماه آینده متوقف خواهد شد.

لیز گراند گفته است: از دریافت بودجه وعده‌های داده شده، ناامید شده‌ایم. وقتی پول نباشد مردم می‌میرند. واقعا این بسیار غم‌انگیز است که در چشم خانواده نگاه می‌کنیم و می گوییم: پول برای کمک نداریم.»

«مارک لوکوک» رئیس بخش کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل طی یک ماه گذشته از عربستان و امارات متحده عربی خواست است تا بخشی از تعهد چند صد میلیون دلاری خود به یمن را بپردازند. این دو کشور متعهد شده اند ۷۵۰ میلیون دلار کمک بپردازند.

بحران یمن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر