کد خبر: 799542 A

وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی روز گذشته- شنبه- در حاشیه جشن امضای توافق نهائی شورای نظامی و ائتلاف آزادی و تغییر با شعارهای مخالفت آمیز روبه‌رو شد.

به گزارش ایلنا به نقل از العربی الجدید، «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی روز گذشته -شنبه- در حاشیه شرکت در مراسم جشن امضای توافق نهایی بین شورای نظامی و نیروهای ائتلاف آزادی و تغییر برای انتقال قدرت به غیر نظامیان با شعارهای مخالفت آمیز روبه‌رو شد. 

الجبیر در مراسم جشن شرکت کرده و یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرد و قول داد که برای لغو نام سودان از فهرست تروریسم تلاش کند. 

بنا به گفته شاهدان عینی،‌ وزیر سعودی پس از خروج به همراه هیأت همراه از سالن کنفرانس مطبوعاتی با ده‌ها شهروند سودانی شرکت‌کننده در جشن روبه‌رو شد که شعار «عربستان نابود باد» سر می‌دادند.

ده‌ها هزار نفر از مردم سودان در میدان «آزادی» در جنوب خارطوم به منظور مشارکت در جشن مردمی امضای توافق برای انتقال قدرت به غیر نظامیان حاضر شدند. 

توافق امضا شده شامل دو بیانیه سیاسی و قانون اساسی برای تشکیل دولت انتقالی به منظور اداره کشور به مدت سه سال و سه ماه و نیز  تشکیل شورای حاکمیتی و دیگر تشکیلات دولتی است که پس از یک ماراتن نفس‌گیر مذاکره بین شورای نظامی و ائتلاف آزادی و تغییر صورت گرفته است. 

هیأت‌های عربی و آفریقایی و بین المللی در مراسم امضای توافق که عنوان «شادی شودان» بر آن اطلاق شده،‌ حضور داشتند.

بسیاری از مردم سودان معتقد هستند که عربستان و امارات و مصر در دوره گذشته تلاش کردند شورای نظامی را در قدرت تثبیت کنند و مانع ایجاد تحول دموکراتیک مورد خواست مردم شوند. 

تظاهرات مردمی گسترده‌ای مقابل مقر سفارت مصر در خارطوم صورت گرفت و شعارهایی علیه «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر در مخالفت با مداخله این کشور در سودان سر داده شد.

سودان شعار عادل الجبیر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر