کد خبر: 799336 A

نیروهای ارتش سوریه با پیشروی از مواضع خود در شهر «مدایا» بر مزارع «خان شیخون» در شمال غرب تسلط یافتند و یک تل استراتژیک در جنوب ادلب را آزاد کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک،‌ یک منبع میدانی در جبهه‌های جنگ گزارش داد که یگان‌های ارتش سوریه به مواضع عناصر مسلح در مزارع «خان شیخون» در شمال غرب سوریه حمله کرده و آن را در تصرف خود گرفتند. آنها همچنین با آتش بار گسترده و درگیری‌های شدید با تروریست‌ها در این منطقه تل استراتژیک «النار» را نیز آزاد کرده و تحت کنترل گرفتند. 

این منبع افزود که هواپیماهای جنگی ارتش همچنین سلسله حملاتی را به مواضع عناصر مسلح در «خان شیخون»، «رکایا»، «کفرسجنه» و «الشیخ مصطفی» در جنوب ادلب انجام دادند و خطوط امدادی عناصر مسلح را قطع و برخی مقرها و تجهیزات آنان را تخریب کردند. 

شهر خان شیخون با توجه به اشراف آن بر مسیرهای حیاتی از اهمیت استراتژیکی برخوردار است و نقطه تلاقی روستاهای شرقی، غربی و شمالی ادلب به شمار می‌رود. بنابراین تسلط بر این شهر گام نخست برای بازگشائی راه حیاتی است که حلب،‌ پایتخت اقتصادی را به دمشق، ‌پایتخت سیاسی متصل می‌کند. از نقطه نظر نظامی نیز تسلط ارتش بر خان شیخون مسیر این نیروها را برای تحقق دستاوردهای بیشتر و بزرگ‌تر در «التح»، «کفرسنجه» و «معرة النعمان» در شمال که نقطه تلاقی راه‌های بین المللی در شرق و غرب و شمال و جنوب است، ‌هموار می‌کند. 

تسلط ارتش سوریه بر خان شیخون به مفهوم کنترل مساحتی به میزان صدها کیلومتر مربع در حومه شمال «حماة»،‌ محل مثلث مرگ است که تمام شهرهای «الزکاة»، «اللطامنه»، «کفرزیتا» و همچنین «مورک» را که نقطه کنترل ترکیه است و گروه‌های تروریستی هنگام بمباران مواضع ارتش به آن پناه برده بودند،‌ به یکدیگر متصل می‌کند. 

همزمان با محاصره گروه‌های مسلح در حومه شمالی حماة از هر سو این عناصر گزینه‌ای غیر از جنگ تا مرگ و یا خروج از طریق ترکیه به سمت شهر «ادلب» در شمال ندارند و این به مفهوم آزادی کامل شمال حماة است که در این صورت شهرهای «محردة»،‌ «السقیلبیة» و «سلحب الصعداء» با پایان مسلسل بمباران موشکی شبه روزانه توسط تروریست‌ها نفس می‌کشند.

ارتش سوریه خان یونس تل النار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر