کد خبر: 798964 A

سناتور آمریکائی و نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور تأکید کرد که تل‌آویو باید پس از ممانعت از ورود دو عضو دموکرات کنگره به سرزمین‌های اشغالی از دریافت کمک‌های چند میلیارد دلاری از واشنگتن خودداری کند.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، «برنی سندرز» سناتور آمریکایی و نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور تأکید کرد که تل‌آویو باید پس از منع ورود دو عضو دموکرات کنگره از ورود به اسرائیل دریافت کمک‌های چندی میلیارد دلاری واشنگتن را که همه ساله دریافت می‌کند،‌ متوقف کند. 

وی در مصاحبه با شبکه «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» افزود: «این ایده که اعضای کنگره آمریکا مجاز به ورود به سرزمینی که میلیاردها دلار از ما دریافت می‌کند نباشند، فکر افتضاحی است و اگر اسرائیل تمایلی برای سفر به این منطقه به منظور درک وقایع آنجا از نزدیک ندارد،‌ باید کمک‌های چند میلیارد دلاری ما را نیز نپذیرد». 

سندرز درباره تصمیم «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای منع «رشیدة طلیب» و «ایلهان عمر» اعضای دموکرات کنگره امریکا از ورود به سرزمین‌های اشغالی گفت: «من شوکه هستم،‌ مایه تاسف است که رئیسی نژاد پرست و افراط‌گرای دینی داریم».  

وی خواستار استفاده از کمک‌های امریکا به اسرائیل به عنوان ابزاری برای فشار بر این رژیم به منظور تحقق صلح شد.

سندرز در ادامه توضیح داد: «خلاصه حرفم این است که ما به سیاستی متوازن در خاور میانه نیاز داریم که از استقلال و امنیت اسرائیل حمایت کند اما در عین حال به مردم فلسطین که در غزه و مناطق دیگر رنج می‌برند، نیز احترام بگذارد». 

وی گفت: «به اعتقاد من آنچه آمریکا باید به ویژه درباره مبالغ هنگفت به اسرائیل انجام دهد این است که از سران اسرائیل و فلسطین بخواهد پای میز مذاکره نشسته و برای پر کردن شکاف‌های موجود در مسیر برقراری صلح در منطقه مورد اختلاف تلاش کنند». 

اسرائیل برنی سندرز کمکهای آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر