کد خبر: 797397 A

اسکای نیوز گزارش داد:

دولت ترکیه با ادامه عملیات اکتشاف گاز از دریای مدیترانه به رغم مخالفت­‌های بین المللی به ویژه اروپا همچنان برنامه خود را در چالش با کشورهای همسایه ادامه می‌­دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از اسکای نیوز عربی، دولت ترکیه به ریاست «رجب طیب اردوغان» با ادامه روند اکتشاف گاز از دریای مدیترانه  با وجودم مخالفت‌­های گسترده جهانی به ویژه از سوی اروپا همچنان به سیاست چالش‌افکنی با کشورهای همسایه ادامه می­‌دهد.

«فؤاد اکتای» معاون رئیس‌جمهوری ترکیه روز گذشته- دوشنبه- از طرح کشورش برای ادامه عملیات اکتشاف خبر داد و با تأکید بر حقوق قبرسی­‌های ترک در جزیره تقسیم‌شده، اعلام کرد که چهارمین کشتی آنکارا به زودی عازم دریای مدیترانه می‌­شود.

وی گفت که سه کشتی «یاووز»، «فاتح» و «بربروس» در حال حاضر در این منطقه حضور دارند و به عملیات اکتشاف ادامه می‌­دهند.

اتحادیه اروپا در ماه جولای گذشته تحریم­‌هایی را بر آنکارا به دلیل ادامه عملیات اکتشاف گاز در دریای مدیترانه اعمال و مذاکرات توافق حمل و نقل هوایی فراگیر با ترکیه و نیز نشست­‌های شورای شراکت و دیگر نشست­‌های بلند پایه را متوقف کرد.

اتحادیه اروپا همچنین با پیشنهاد کمیساریای این اتحادیه برای کاهش کمک­‌های مقرر به ترکیه موافقت کرد و از بانک سرمایه‌گذاری اروپا خواست که فعالیت‌­های وام‌دهی به آنکارا را بازبینی کند.

اتحادیه اروپا تاثیر منفی و خطرناک فعالیت­‌های غیر قانونی ترکیه در دریای مدیترانه بر روابط این کشور با اتحادیه را گوشزد کرده و ترکیه را بار دیگر به خودداری از چنین فعالیت‌­ها و رعایت روح حسن هم­جواری و احترام به حق حاکمیت قبرس بر اساس قانون بین‌المللی فرا خوانده بود.

بر اساس این گزارش، قبرس، عضو اتحادیه اروپا فقط بر قسمت جنوبی این جزیره تسلط دارد و نیروهای ترکیه بر قسمت شمالی این جزیره که مساحت این قسمت یک سوم کل آن است، تسلط داشته و در آنجا جمهوری ترک شمال قبرس را که از نظر بین‌المللی به رسمیت شناخته نمی‌­شود، اعلام کرده است.

در همین راستا «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه گفت که وضعیت این کشور «امری واقعی» است و از همه خواست که قدرت کشورش را در این زمینه آزمایش نکنند.

وی در ادامه افزود: «هیچ کس از مردم قبرس ترک‌نشین و نیز دولت ترکیه و مردم این کشور انتظار ندارد که در مقابل اقدام دیگران برای غارت ثروت این بخش دست روی دست گذاشته و تماشاگر باشد».

قبرس‌،‌ مصر، ‌یونان، اتحادیه اروپا، ‌آمریکا و رژیم صهیونیستی با فعالیت‌­های ترکیه برای اکتشاف انرژی در دریای مدیترانه مخالف هستند.

اتحادیه اروپا ترکیه قبرس اکتشاف گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر