کد خبر: 795588 A

وال استریت ژورنال گزارش داد:

روزنامه «وال استریت ژورنال» فاش کرد که بر اساس گزارش منابع آگاه از مذاکرات سازمان ملل، تلاش‌های دیپلماتیک با هدف دستیابی به آتش‌بس در یمن بین ریاض و جنبش انصارالله هنوز به نتیجه نرسیده است.

به گزارش ایلنا به نقل از عالمات آنلاین، روزنامه «وال استریت ژورنال»، فاش کرد که بر اساس گزارش منابع آگاه از مذاکرات سازمان ملل، تلاش‌های دیپلماتیک با هدف دستیابی به آتش‌بس در یمن بین ریاض و جنبش انصارالله هنوز به نتیجه نرسیده است.

این روزنامه آمریکایی روز گذشته -سه‌شنبه- در گزارشی نوشت که مقام‌های دیپلماتیک برای دستیابی به توافق آتش‌بس در سایه تشدید درگیری‌ها بین ایران و دشمنانش تلاش بسیار کردند.

این روزنامه در ادامه افزود که جنبش انصارالله طی هفته‌های اخیر حملات موشکی و پهپادی گسترده‌ای انجام داده است. این حملات از جمله حمله موشکی به عدن،‌ پایتخت دولت مستعفی مورد حمایت عربستان ۴۰ کشته بر جای گذاشت و تلاش‌ها برای دستیابی به آتش‌بس در یمن را مختل کرد.

این روزنامه درباره جزئیات این تلاش‌ها فاش کرد که عربستان به دنبال خروج از باتلاق یمن به ویژه پس از خروج متحدش امارات از این کشور است و در همین راستا تلاش می‌کند با نیروهای انصار الله به صورت مستقیم مذاکره کند. 

وال استریت ژورنال نوشت: «در مقابل، ‌تلاش‌های دیپلماتیک در مسائلی مانند بازگشائی فرودگاه صنعاء یا اجازه برای تخلیه افراد زخمی از این منطقه سازنده بوده است». 

این روزنامه گزارش داد که تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به آنچه که سازمان ملل بدترین بحران انسانی در جهان می‌داند، همزمان با اعلام خروج نیروهای اماراتی از یمن و حرکت أبوظبی به سمت مذاکرات صلح،‌ شاهد پیشرفت‌هایی بوده است.

در مقاله این روزنامه آمده است که عربستان به دنبال راهکار سیاسی برای برون‌رفت از جنگ است و همین امر موجب بروز اختلافات حزبی در واشنگتن شده است،‌ به گونه‌ای که شهرت عربستان به صورت گستره‌ای به دلیل حجم فراوان قربانیان غیر نظامی در حملات هوائی ائتلاف متجاوز به یمن آسیب دیده است. 

بر اساس منابع این روزنامه، ریاض در حال بررسی پیشنهاداتی برای انجام مذاکرات مستقیم با انصارالله  است اما هنوز مشخص نیست که آیا این ابتکار جدید موفق خواهد بود یا خیر.

در همین راستا، یک مقام بلندپایه سعودی در مصاحبه با این روزنامه گفت: «عربستان نمی‌خواهد به مدت طولانی به دنبال جنگ کشیده شود‌ اما تمایل ندارد در سایه تمام تنش‌ها با ایران به صورت ضعیف و متضرر ظاهر شود». 

وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه از مذاکرات نقل کرد که انصارالله یک طرح ابتکاری غیر علنی را ارائه داده است که از خلال آن ملتزم به توقف حملات موشکی و پهپادی می‌شود.

«مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن در جلسه شورای امنیت گفت که در دیدار با طرف‌های یمنی شاهد تمایل آنان برای دستیابی به راه حل بوده است. البته وی نسب به بروز جنگ گسترده در منطقه که یمن را در مسیر خود در می‌نوردد، ‌هشدار داد. 

وی در ادامه اظهار کرد که امکان توقف جنگ در یمن وجود دارد چرا که طرفین جنگ و توافق سیاسی بین المللی از توافق صلح سوئد حمایت می‌کنند. 

گریفیتس در ژنو گفت: «به اعتقاد من این جنگ در یمن به زودی حل خواهد شد،‌ هر دو طرف بر تمایل خود به حل سیاسی و طرد راهکار نظامی اصرار داشته و همچنان به تعهدات خود در توافق سوئد پایبند هستند». 

وال استریت ژورنال‌ مذاکره عربستان و انصارالله
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر