کد خبر: 795381 A

لوبلاگ گزارش داد:

اولین دیدار رسمی مقام‌های دو کشور که پس از شش سال صورت گرفت، حکایت از گردش استراتژیک امارات متحده عربی به سمت ایران دارد.

به گزارش ایلنا به نقل از لوبلاگ، امارات که با شروع سیاست‌های «فشار حداکثری» رئیس‌جمهوری آمریکا در مقابل ایران در صف اول حمایت از آمریکا و عربستان قرار گرفت و همینطور در می گذشته از اقدام آمریکا برای خروج از برجام حمایت کرد، هم اکنون به نوعی قصد دارد سیاست‌های خود را از عربستان و آمریکا در قبال ایران تا حدودی جدا کند.

اقدام‌‌های اخیر ایران در خلیج فارس همچون ساقط کردن پهپاد آمریکایی و همینطور توقیف نفتکش بریتانیایی تا حدودی زیادی توانست این پیام را به امارات متحده عربی برساند که امنیت منطقه در گرو همکاری سازنده با همسایه شمالی خود است.

در تاریخ ۲۶ جولای هیاتی از امارت برای مذاکرات دیپلماتیک به ایران سفر کردند. چهار روز پس از آن نیز هیاتی شامل فرماندهان گارد ساحلی امارات برای مذاکره با همتایان ایرانی خود به تهران سفر کردند.

در دومین دیدار هیات اعزامی از امارات که به نوعی اولین دیدار رسمی مقامات رسمی دو کشور پس از شش سال بود حکایت از گردش استراتژیک امارات متحده عربی به سمت ایران دارد.

اینکه امارات تا کنون حامی سیاست های بی چون و چرای آمریکا بوده است و اکنون هیاتی برای مذاکره به تهران اعزام می‌کند شامل چه پیامی می‌تواند باشد؟

 امارات تا حدود زیادی مناسبات و منافع اقتصادی با ایران دارد. سرمایه‌گذاران زیادی از ایران در این کشور اقدام به ارز آوری کرده‌اند که در چند سال اخیر به دلیل سرد شدن روابط دو کشور کاهش چشمگیری داشته است. از طرفی گردشگران ایرانی زیادی به این کشور رفت و آمد می‌کنند که پیوند‌های دو کشور را ناگسستنی می‌کند.

اگرچه عربستان با خروج امارات از یمن تا حدود زیادی مجبور به مقابله تنهایی با انصارالله خواهد بود ولی این خروج امارات را خیانت تلقی نخواهد کرد. چرا که عربستان نیز تا حدود زیادی از اهداف خود در یمن عقب‌نشینی کرده است و امارات را آنطور که باید برای خروج از این کشور سرزنش نکرده است. همینطور عربستان مذاکرات میان ایران و امارات را شاید زمینه‌ای برای مذاکرات آتی خود و ایران می‌بیند.

آنچه که واضح است امارات به دلیل تنفس اقتصادی خود از تنگه هرمز و لزوم ایجاد روابط حسنه با همسایه‌های خود بیش از این حاضر به پرداخت هزینه‌های سنگین رویارویی با ایران به واسطه حمایت از آمریکا نیست.

امارات متحده عربی ایران ایران و عربستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر