کد خبر: 795133 A

رسانه‌های عراق روز گذشته -دوشنبه- از نشست فرمانده نیروهای گارد مرزی این کشور با همتای سوری خود و دیگر مسئولان گذرگاه مرزی «قائم» به منظور ایجاد ساز و کاری برای بازگشائی این گذرگاه خبر دادند.

به گزارش ایلنا به نقل از شام نیوز،‌ رسانه‌های عراق روز گذشته -دوشنبه- اعلام کردند که «حامد الحسینی» فرمانده نیروهای گارد مرزی عراق با همتای سوری خود و دیگر مسئولان گذرگاه مرزی «قائم» به منظور ایجاد ساز و کاری برای بازگشایی این گذرگاه دیدار کرد. 

در این نشست که در مرزهای عراق با حضور رئیس پلیس استان «دیرالزور» و رئیس گمرک سوریه برگزار شد، همکاری بین نیروهای نظامی دو کشور برای ایجاد امنیت در این گذرگاه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 

الحسینی تأکید کرد که چند روز آینده شاهد تکمیل روند ساخت تمام سازه‌های لازم برای گذرگاه مرزی قائم که توسط عناصر گروه تروریستی داعش تخریب شد،‌ خواهیم بود. 

شورای استان «الانبار» یکشنبه گذشته از تخصیص یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دینار عراق (حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار دلار) برای حمایت از روند بازگشایی گذرگاه قائم در مرز این استان با سوریه خبر داد. 

«فرحان محمد الدلیمی» عضو شورای استان الانبار در مصاحبه باخبرگزاری سومریه نیوز گفت: «دولت الانبار از تمام تلاش‌ها در راستای منافع این استان حمایت می‌کند و بازگشائی گذرگاه قائم سهم بسزایی در اشتغال افراد بیکار خواهد داشت. علاوه بر این به ورود کالاهای سوریه به استان الانبار و فعالیت مجدد ناوگان تجاری دو کشور کمک می‌کند». 

«عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق پیش از این در ماه ژانویه گذشته از بازگشایی گذرگاه مرزی قائم در مرز با سوریه  استقبال کرد. 

عراق و سوریه با سه گذرگاه رسمی که نزد دو کشور نام‌های متفاوتی دارد، به یکدیگر مرتبط می‌شوند.

سوریه عراق گذرگاه قائم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر