سرخط خبرها:
کد خبر: 794836 A

حزب «کنگره ملی» سودان که رئیس جمهوری معزول این کشور رهبر آن بود،‌ سند بیانیه قانون اساسی امضا شده توسط شورای نظامی و ائتلاف آزادی و تغییر را محکوم کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، «حزب کنگره ملی» سودان با  انتشار بیانیه‌ای نوشت: «این توافق دو جانبه از تمام مؤلفه‌های زندگی سیاسی و اجتماعی دور و از قانون کل ۲۰۰۵ که بدون استثناء، با اتفاق نظر همه احزاب  سیاسی وضع شد، عبور کرده است».

حزب البشیر تأکید کرده است که توافق جدید بر خلاف تأکید قانون اساسی بر مرجعیت دین اسلام در قانونگذاری،‌ از این اصل عبور کرده و راه را برای رویکردهای لائیک که با روح و اخلاق مردم سودان ناسازگار است، باز کرده است.

این حزب تأکید کرده است که توافق جدید قانون اساسی بر تغییر نظام حاکمیتی از سیستم ریاست جمهوری به نظام پارلمانی بدون دریافت هر نوع مجوزی از سوی مردم از طریق پارلمان منتخب مبتنی است.

در این بیانیه نسبت به ظهور نظام دیکتاتوری مستبد در کشور و انحراف شعارهای مدنی و دموکراتیک به دست گروهی سیاسی که مانع مشارکت دیگران در تحقق اهداف مرحله انتقالی و عبور از چالش‌های موجود می‌شوند، ‌هشدار داده شده است. 

حزب کنگره ملی تأکید کرد که هر سند قانون اساسی که در ایجاد شکاف بین نهادهای سیاسی و قانونی و اجرائی و قضائی شکست می‌خورد،‌ شایسته اطلاع و آگاهی از آن نیست و کاملا مشخص است که بسیاری از قدرت‌های سیاسی ملی در این توافق حذف و کنار گذاشته شده‌اند. 

حزب حاکم پیشین سودان از شورای نظامی خواسته است که قدرت را به یک دولت مدنی منتخب در پایان مرحله انتقالی تحویل دهد و امنیت و ثبات و سلامت و وحدت ارضی آن را حفظ کند.

در این بیانیه تأکید شده است که حزب کنگره ملی با مشارکت نیروهای آزادی و تغییر یا هر نوع جنبش اعتراض‌آمیز برای رهبری کشور در مرحله انتقالی مخالف است.

سودان حزب کنگره ملی سند قانون اساسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر