کد خبر: 794763 A

آنکارا روزهای دوشنبه و سه شنبه شاهد برگزاری یازدهمین کنفرانس سفرای ترک با حضور وزرای خارجه قبرس،‌ اردن و ازبکستان است.

به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، وزارت خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که آنکارا روزهای دوشنبه و سه‌شنبه میزبان یازدهمین کنفرانس سفرای ترک با حضور «قدرت اوزرسای»، وزیر خارجه قبرس شمالی، «ایمن الصفدی»، ‌وزیر خارجه اردن و «عبدالعیز کاملف» وزیر خارجه ازبکستان خواهد بود.

وزارت خارجه ترکیه در این بیانیه نوشت که اوزرسای روزهای دوشنبه و سه شنبه در پاسخ به دعوت «مولود چاوش اوغلو»، وزیر خارجه ترکیه برای مشارکت در یازدهمین کنفرانس سفرا در قالب دیدار کاری به ترکیه می‌آید. 

در این دیدار، اوزرسای در جمع سفرا سخنرانی کرده  و گفت‌و‌گوهایی را با موضوع قبرس و آخرین تحولات خاورمیانه خواهد داشت. 

وزارت خارجه ترکیه دربیانیه دیگری اعلام کرد که الصفدی، وزیر خارجه اردن نیز برای شرکت در این کنفرانس به آنکارا سفر خواهد کرد. 

صفدی در این دیدار در جمع سفرا سخنرانی کرده و دیدار دو جانبه با چاووش اوغلو خواهد داشت.

قرار است که در این نشست، روابط دو جانبه و آخرین تحولات منطقه و جهان مورد بحث و بررسی قرار گیرد. 

وزارت خارجه ترکیه همچننی از مشارکت کاملوف در این نشست خبر داد.

چاووش اغلو و کاملوف در صدر نخستین نشست گروه برنامه‌ریزی استراتژیک مشترک قرار خواهند داشت.  

در پایان کنفرانس، سفرا به همراه چاووش اوغلو از شهر «صامصون» واقع در شمال ترکیه که ۱۰۰ سال پیش شاهد آغاز جنگ استقلال ترکیه بود، دیدن خواهند کرد. 

کنفرانس سفرا که از سال ۲۰۰۸ به صورت دوره‌ای برگزار می‌شود، ‌در سال جاری شعار «دیپلماسی قدرتمند روی میز و در واقعیت» را برگزیده است. 

این کنفرانس موضوعات فراوانی  از جمله تحولات و رویکردهای وزارت خارجه ترکیه و چالش‌ها و فرصت‌های موجود و نیز تعیین اولویت‌ها برای مرحله آینده را مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

آنکار کنفرانس سفرای ترک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر