کد خبر: 793868 A

ریاض منصور:

شورای امنیت سازمان ملل در جلسه روز گذشته- جمعه- موضوع کودکان در جنگ‌های مسلحانه را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، شورای امنیت سازمان ملل در جلسه روز گذشته- جمعه موضوع کودکان در جنگ‌های مسلحانه را مورد بررسی قرار داد و اعضای این شورا گزارش دفتر دبیرکل سازمان ملل درباره وضعیت کودکان در مناطق درگیری‌های مسلحانه در دستور کار خود قرار دادند.

در گزارش سازمان ملل آمده است که بیش از ۲۴ هزار مورد نقض حقوق کودکان در سال ۲۰۱۸ در حدود ۲۰ کشور صورت گرفته است.

در این گزارش درباره وضعیت کودکان فلسطینی آمده است که سال ۲۰۱۸ بالاترین میزان کشتار و زخمی شدن این کودکان از سال ۲۰۱۴ را ثبت کرده است، به گونه‌ای که ۵۹ کودک فلسطینی شهید و ۲۷۵۶ کودک نیز زخمی شده‌اند و اغلب این جنایت‌ها در راهپیمائی‌های روز بازگشت در نوار غزه رخ داده است.

همچنین بر اساس تحقیقات انجام شده توسط سازمان ملل، ۲۰۳ کودک در زندان‌های اسرائیل بدون محاکمه تحت حبس اداری هستند. این گزارش تا پایان سال ۲۰۱۸ از وجود ۸۷ کودک در زندان رژیم صهیونیستی بر اساس حکم قضائی و تحت شکنجه و بد رفتاری خبر داد. 

«ریاض منصور»، ‌سفیر فلسطین در سازمان ملل پیش از آغاز جلسه شورای امنیت گفت: «سازمان ملل باید نام اسرائیل را در فهرست ننگ درج کند تا به کشورهای ناقض حقوق بشر به ویژه در زمینه کودکان اضافه شود». 

وی گفت که غیاب اسرائیل در این فهرست تلاش‌ها برای کاهش نقض حقوق کودکان جهان را کاهش داده و اعتبار این فهرست را زیر سوال می‌برد و آن را در معرض انتقاد قرار می‌دهد. همچنین کودکان فلسطینی را به دلیل فقدان هر نوع باز و خواست و محاکمه اسرائیل در معرض خطر قرار می‌دهد. 

هیأت فلسطینی حاضر در جلسه شورای امنیت «آنتونیو گوترش»،  دبیر کل سازمان ملل را به توجه به وقایع نقض حقوق بشر در فلسطین بر اثر اشغال نظامی فر اخواند و تأکید کرد که جنایت‌های اسرائیل و در صدر آنها محاصره نوار غزه مستوجب مجازات جمعی است. 

این هیأت با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی از سال ۲۰۰۰ تا کنون ۱۰ هزار کودک فلسطینی را دستگیر کرده است، زنگ خطر را در شورای امنیت به صدا درآورد. 

هیأت فلسطینی اعلام کرد که از جامعه بین الملل می‌خواهیم یک نسل کامل را نجات دهد، چرا که شرایط سخت و شکنجه و آسیب ناشی از دستگیری کودکان فلسطینی، جامعه را مختل و آن را تضعیف می‌کند.

سازمان ملل ریاض منصور کودکان فلسطینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر