کد خبر: 793825 A

پایگاه خبری اسرائیلی «دبکا» گزارش داد که امارات و عربستان سعودی تماس‌های محرمانه‌ای با ایران به منظور بررسی امنیت ناوبری دریائی در منطقه داشته‌اند.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، پایگاه خبری «دبکا» نزدیک به اطلاعات اسرائیل به نقل از منابع ویژه اطلاعاتی اعلام کرد که امارات و عربستان به این نتیجه رسیده‌اند که اهداف دولت «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا در ارتباط با ایران، با اهداف أبوظبی و ریاض هم‌خوانی ندارد. 

یک مقام اماراتی که نامش فاش نشده است،‌ در مصاحبه با این پایگاه خبری گفت: «مذاکره با ایران که مد نظر واشنگتن است، هیچ یک از منافع ما را در پیوستن به طرح این کشور برای تشکیل ائتلاف به منظور تأمین ناوبری دریائی در منطقه تأمین نمی‌کند، چرا که توان بازدارندگی آن بسیار محدود خواهد بود». 

این پایگاه خبری به نقل از منابع اطلاعاتی گزارش داد که یک هیأت اماراتی در تاریخ ۳۰ جولای برای دیدار با مقام‌های ایران برای نخستین بار در طول شش سال گذشته به منظور بررسی امنیت ناوبری دریائی در منطقه خلیج‌فارس،‌ تنگه هرمز و باب المندب وارد تهران شد. 

این منابع در ادامه افزودند: «در طول مذاکرات سطحی از همگرایی بین دو طرف ایجاد و امارات به خروج نیروهای خود از یمن و تحویل جزایر در تنگه باب المندب و بخشی از مناطق ساحلی به نیروهای یمنی که برخی از آنها با انصار الله در ارتباط بوده‌اند، اقدام کرد». 

بر اساس گزارش همین منابع، این تحولات،‌ تهران را به توجه محرمانه به «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی و پیشنهاد انجام مذاکرات مثبت مشابه با مذاکرات انجام شده با امارات تشویق کرده است و در عین حال اخباری مبنی بر توجه جدی بن سلمان به این پیشنهاد وجود دارد.

ایران و امارات در تهران با یکدیگر نشستی درباره مسائل امنیتی برگزار و توافقی را در ارتباط با همکاری مرزی با یکدیگر امضا کردند. 

منبعی در وزارت خارجه امارات روز گذشته- جمعه- نسبت به مسیر مذاکرات ابراز خرسندی کرد.  

ایران عربستان امارات تماس محرمانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر