کد خبر: 793698 A

دبیر کل سازمان ملل متحد نسبت به پایان معاهده منع استفاده از موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد به دنبال خروج آمریکا از آن ابراز تأسف شدید کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل تأسف عمیق خود را نسبت به پایان پیمان منع موشک‌های کوتاه‌برد و میان برد که بین آمریکا و روسیه امضا شده بود، ابراز و از هر دو کشور دعوت می‌کند که اختلافات جاری را از طریق ساز و کارهای تصریح شده در این پیمان حل کنند». 

در ادامه این بیانیه آمده است:‌ «دبیر کل تأکید می‌کند که وخامت کنونی اوضاع امنیت بین المللی به افزایش خطرها برای سیستم‌های فعال کاهش سلاح و نیز پیمان‌های خلع سلاح منجر می‌شود». 

دبیر کل سازمان ملل مجددا واشنگتن و مسکو را به تمدید معاهده استراتژیک «استارت۳» فرا خواند.

وزارت خارجه روسیه پیش از این تأکید کرده بود که تصمیم توقف پیمان منع موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد ابتدا از سوی آمریکا اتخاذ شد. 

در بیانیه وزارت خارجه روسیه در تاریخ ۲ آگوست ۲۰۱۹ آمده است که پیمان منع استفاده از موشک‌های میان برد و کوتاه‌برد که در تاریخ هشتم دسامبر ۱۹۸۷ بین آمریکا و شوروی امضا شده بود، بر اساس اقدام واشنگتن به خروج از آن پایان یافته است.

واشنگتن در تصمیم خود برای خروج از این معاهده مدعی نقض مفاد آن از سوی روسیه شده و مسکو نیز در اقدامی متقابل، از شکایت‌های خود نسبت به میزان پای بندی آمریکا به این پیمان خبر داد.

«ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهوری روسیه پیش از این اعلام کرده بود که کشورش هرگز به سمت تولید سلاح‌های پر هزینه نخواهد رفت و تمام پیشنهادهای مسکو برای خلع سلاح همچنان مطرح و روی میز است اما وی خواست تاز مانی که واشنگتن از این سرکشی خود بازنگشته هیچ مذاکره‌ای در این باره در آینده انجام نشود. 

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه نیز پیش از این اعلام کرده بود که اگر واشنگتن به این معاهده بازگردد، کشورش نیز می‌تواند در اقدامی متقابل به این پیمان بازگردد. 

 

دیر کل سازمان ملل پیمان منع موشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر