کد خبر: 793031 A

دولت آمریکا خواستار افزایش پنج برابری حمایت مالی ژاپن از نیروهای نظامی ایالات متحده در این کشور شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه آساهی، دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا، بنا دارد حمایت مالی ژاپن از نیروهای نظامی ایالات متحده در این کشور را پنج برابر افزایش دهد. این خبر را منابع دولتی آمریکا عنوان کردند. 

این منابع عنوان کردند که هنگامی که «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی آمریکا، در تاریخ ۲۱ و ۲۲ جولای به ژاپن سفر کرد، امکان این افزایش پنج برابری را با «تارو کونو» وزیر خارجه و همچنین «شوتارو یاچی» رئیس شورای امنیت ملی این کشور مطرح کرد. 

گرچه این پیشنهاد نیازمند مذاکرات فشرده و پیچیده میان دو طرف است، رئیس‌جمهوری آمریکا پیشتر عنوان کرده بود که ژاپن آنچنان که باید به ارتش آمریکا کمک نمی‌کند و ارتش ایالات متحده باری ناعادلانه را بر دوش می‌کشد. 

بنا بر توافقی که میان توکیو و دولت پیشین آمریکا منعقد شده بود، ژاپن موظف به پرداخت ۹۴۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ین (هشت میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار) در خلال سال‌های مالی ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ است. 

مذاکرات جدید درباره مبالغی که توکیو برای حضور نظامی آمریکا در این ژاپن می‌پردازد، در سال مالی ۲۰۲۰ آغاز می‌شود. منابع دولت ژاپن اعلام کرده‌اند که بولتون از سئول نیز خواسته تا کمک‌های مالی به ارتش آمریکا را برای حضور نظامی در این کشور افزایش دهد. 

   

 

کره جنوبی جان بولتون آمریکا و ژاپن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر