کد خبر: 792838 A

مشاور ارشد کاخ سفید که حامل پیشنهاد رئیس‌جمهوری آمریکا برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی در «کمپ دیوید» با حضور سران عرب و رونمایی از طرح معامله قرن است، عازم کشورهای منطقه شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، «جرد کوشنر» مشاور ارشد کاخ سفید در امور خاورمیانه امروز- چهارشنبه- سفر منطقه‌ای خود را با دیدار از سرزمین‌های اشغالی، عربستان، مصر، امارات، اردن و قطر آغاز کرده و حامل پیشنهادی است که مخالفت با آن برای سران عرب سخت به نظر می‌رسد و آن دعوت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا برای حضور سران در کنفرانسی بین‌المللی در «کمپ دیوید» است.

یک روزنامه عبری زبان به نقل از منبعی در واشنگتن نوشت که این کنفرانس پیش از انتخابات اسرائیل برگزار خواهد شد و ترامپ در آن از طرح صلح خاورمیانه با نام «معامله قرن» رونمایی می‌کند. 

این روزنامه در ادامه افزود: «این برنامه با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و ران درمر، سفیر اسرائیل در آمریکا که پیش از این برای رایزنی و مشاوره با نتانیاهو به سرزمین‌های اشغالی بازگشته هماهنگ شده است». 

ناظران سیاسی معتقد هستند که زمان برگزاری این کنفرانس با مبارزه انتخاباتی نتانیاهو و ترامپ هم‌سو است. 

انتظار می‌رود که کوشنر و هیأت همراه، مذاکراتی را با مقام‌های مصر، اردن، قطر، عربستان سعودی و امارات انجام دهد. 

یک مقام مسئول در واشنگتن اعلام کرد که احتمالا نتانیاهو در این کنفرانس حاضر شرکت نمی‌کند تا حضور او مانع مشارکت مدعوان عرب نشود. 

انتظار می‌رود ترامپ در این کنفرانس طرح معامله قرن را بدون ورود به جزئیات آن رونمایی کند. برای مثال او خواهد گفت که فلسطین باشد اما نه حتما به عنوان یک دولت، فلسطینی‌ها در قدس شرقی حضور داشته باشند اما نه لزوما به عنوان یک پایتخت. 

ناظران پیش‌بینی می‌کنند که «محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با کل طرح معامله قرن مخالفت کند، اما نتانیاهو به‌رغم برخی نقدهایی که نسبت به این طرح دارد، با آن موافقت می‌کند و حضور سران عرب در کنفرانس مذکور به مفهوم چراغ سبزی برای طرح معامله قرن خواهد بود. 

این ناظران سیاسی دعوت به کنفرانس کمپ دیوید را در صورت موفقیت به مثابه حمایت از تبلیغات انتخاباتی نتانیاهو برشمرده که او را در جایگاه یک رهبر بین‌المللی قرار می‌دهد و کشورهای عربی برای خوش خدمتی به او پیشی می‌گیرند. 

از نظر انتخاباتی نیز باید گفت که برگزاری چنین کنفرانسی احتمالا مخالفت ائتلاف آبی—سفید برای پیوستن به ائتلاف نتانیاهو را کاهش داده و چه بسا حزب «کار» را نیز به انضمام به حزب نتانیاهو سوق دهد.   

سران عرب معامله قرن کنفرانس کمپ دیوید
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر