کد خبر: 792450 A

موج اعتراض‌ها در مناطق مختلف بحرین از سرگرفته شده و در پی اعدام دو جوان بحرینی توسط مقام‌های این کشور راهپیمائی‌هایی با عنوان «وفاداری به شهدا» برگزار شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، به دنبال اعدام دو جوان بحرینی توسط مقام‌های این کشور، موج اعتراض‌ها از سر گرفته شده و راهپیمایی‌هایی با عنوان «وفاداری به شهدا» برگزار شد. 

تظاهرکنندگان که در مناطق «بنی جمره»، «المالکیه»،‌ «الهمله» و دیگر مناطق بحرین به میدان آمده بودند، با حمل عکس‌های این دو جوان، شعارهایی علیه رژیم حاکم و سرنگونی آن سر دادند. 

این تظاهرات در پی شهادت «محمد المقداد» جوان بحرینی ۲۲ ساله در جریان سرکوب تظاهرات توسط نیروهای امنیتی تشدید شده و مخالفان رژیم، مقام‌های این کشور را مسئول قتل او می‌دانند اما وزارت کشور بحرین این اتهام را تکذیب کرده و مدعی شد که مرگ این جوان به دلایل طبیعی اتفاق افتاده است. 

مقام‌های بحرین شنبه گذشته خبر اجرای حکم اعدام سه نفر از جمله دو جوان بحرینی را که به قتل پلیس در ماه ژانویه ۲۰۱۷ متهمم شده بودند، اعلام کردند. 

انجمن حقوق بشر بحرین نیز اجرای احکام اعدام را بسیار وحشتناک توصیف کرد و آن را جنایتی خارج از چارچوب قانون برشمرد. 

این انجمن تأکید کرد که این افراد ناعادلانه و تحت شکنجه محاکمه شده‌اند. 

سازمان ملل و گروه‌های بین المللی حقوق بشر از مقام‌های بحرین خواستند که حکم اعدام دو جوان را لغو کنند. در خارج از کشور هم فعالان به اعتراض‌های بیشتر علیه اعدام این دو جوان دعوت کرده‌اند. 

«علی الاسود»، یکی از رهبران جمعیت الوفاق بحرین که مقر آن در لندن است، گفت: «برای انجام تظاهرات دعوت‌هایی به عمل آمده و حتما در روزهای آینده شاهد آن خواهیم بود اما این تظاهرات به شدت سرکوب می‌شود و شرکت کنندگان در آن دستگیر و به صورت جمعی مجازات می‌شوند». 

این اعتراض‌ها در نوع خود بزرگ‌ترین نوع اعتراض از زمان اعدام سه فرد شیعه در سال ۲۰۱۷ به اتهام قتل سه نیروی پلیس به شمار می‌رود. 

مقام‌های بحرینی اقدام به انحلال گروه‌های مخالف اصلی کرده و ده‌ها نفر را محاکمه و صدها نفر را سلب تابعیت کرده‌اند که بیشتر آنها از کشور گریخته‌اند.

تظاهرات در بحرین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر