کد خبر: 792317 A

یوناما گزارش داد:

در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ دست کم سه هزار و ۸۱۲ غیرنظامی در درگیری نیروهای دولت افغانستان و نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با شبه‌نظامیان کشته شده‌اند.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، سازمان ملل امروز -سه‌شنبه- طی گزارشی اعلام کرد که در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ دست کم سه هزار و ۸۱۲ غیرنظامی در درگیری نیروهای دولت افغانستان و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با شبه‌نظامیان کشته شده‌اند. 

این در حالی است که آمریکا و طالبان در حال مذاکره برای پایان دادن به جنگ ۱۸ در این کشور و رسیدن به صلح پایدار هستند. 

هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) در آخرین گزارش خود اعلام کرد که شمار تلفات شبه‌نظامیان در پی حملات و عملیات‌های دولت و ناتو افزایش یافته است. در گزارش یوناما آمده است که در عملیات طالبان و گروهک تروریستی داعش در بازه زمانی اول ژانویه تا ۳۰ ژوئن، ۵۳۱ افغان کشته و هزار و ۴۳۷ نفر زخمی شده‌اند. در این گزارش همچنین آمده است که گروه‌های شبه‌نظامی افراطی عامدانه ۹۸۵ شبه‌نظامی، از جمه مقام‌های حکومتی، ریش‌سفیدهای قبایل، مددجویان و مبلغان مذهبی را هدف قرار داده‌اند. 

این سازمان همچنین اعلام کرد که در عملیات نیروهای دولتی طی شش ماه ۷۱۷ غیر‌نظامی کشته و ۶۸۰ نفر زخمی شده‌اند. این رقم نسبت به سال گذشته میلادی ۳۱ درصد افزایش یافته است. 

در این گزارش همچنین آمده است که در پی حملات هوایی نیروهای خارجی در این مدت ۵۱۹ غیرنظامی کشته شده‌اند که ۱۵۰ نفرشان کودک هستند.

افغانستان ناتو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر