کد خبر: 791588 A

مقام‌های هنگ هنگ امروز- یکشنبه- همزمان با آغاز تجمع معترضان برای برپایی تظاهرات جدید تدابیر شدید امنیتی در مقابل دفتر اصلی نمایندگی چین در اتخاذ کرده‌اند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز،‌ مقام‌ها هنگ هنگ امروز -یکشنبه- همزمان با آغاز تجمع معترضان برای برپائی تظاهرات جدید در بحبوحه نگرانی‌ها از افزایش خشونت تدابیر شدید امنیتی اتخاذ کردند. 

این مقام‌ها از دستگیری ۱۱ نفر طی روز گذشته به اتهام‌های مختلفی چون حمله، حمل سلاح و تجمع غیر قانونی در منطقه «یونگ لانگ» در نزدیکی مرزهای چین خبر دادند. 

راهپیمائی روز شنبه در اعتراض به اقدام پلیس برای منع برپایی تظاهرات علیه حمله به تظاهر کنندگانی صورت گرفت که به انتساب به یک گروه خاص در ایستگاه قطار مظنون بودند.

اما این تظاهرات با صحنه‌های مشابهی از خشونت شدید و اقدام تیم پلیس ضد شورش برای متفرق کردن هزاران فعال با استفاده از پرتاب گاز اشک‌آور به پایان رسید. 

مسئولان بیمارستان‌ها از زخمی شدن ۲۴ نفر در تظاهرات روز گذشته خبر می‌دهند که وضعیت جسمی دو نفر از آنها وخیم است. 

هزاران معترض امروز پیش از آغاز راهپیمابی علیه محدودیت‌های اعمال شده توسط پلیس در مرکز شهر تجمع کرده و شعار «پلیس سیاه، شرمت باد» سر دادند.

برخی نیز پلاکاردهایی حمل کردند که بر آنها نوشته شده بود: «در کنار یکدیگر می‌مانیم و باهم مبارزه می‌کنیم» و «خشونت را متوقف کنید».

اعتراض‌های مردمی در هنگ هنگ بزرگ‌ترین تظاهرات مستقیم علیه «شی جین پینگ»، رئیس جمهوری چین است که جمعه گذشته با تجمع هزاران فعال در سالن‌های فرودگاه بین المللی هنگ هنگ به اوج خود رسید. 

این اعتراض‌ها در ابتدا برای لغو قانون تحویل محکومان به چین برای محاکمه صورت گرفت،‌ اما در ادامه خواستار انجام تحقیقات مستقل درباره استفاده پلیس از خشونت و برکناری «کری لام» مدیر اجرایی و اصلاح کامل دموکراسی شد. این در حالی است که رهبری حزب کمونیست در پکن با این درخواست‌ها کاملا مخالف است. 

 

هنگ هنگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر