کد خبر: 790260 A

رئیس فراکسیون «بدر» در پارلمان عراق روز گذشته- چهارشنبه- نسبت به موضع سخت عراق در صورت تحریم فرماندهان بلند پایه حشد الشعبی یا شاخه­‌های این گروه توسط ایالات متحده هشدار داد.

به گزارش ایلنا به نقل از بغداد الیوم، «حسن الکعبی» رئیس فراکسیون «بدر» در پارلمان عراق روز گذشته- چهارشنبه- گفت: «وزرات خارجه و فرمانده کل نیروهای مسلح و پارلمان عراق باید نسبت به تحریم فرماندهان ارشد حشد الشعبی یا گروه‌­های آن نگران باشند و با تمام قدرت در برابر آمریکا ایستادگی کنند، چرا که حشد الشعبی سازمانی امنیتی است».

وی تأکید کرد که تحریم فرماندهان ارشد حشد الشعبی توسط آمریکا موضوعی کاملا متفاوت است و موضع پارلمان و عراق و مردم نیز در قبال این موضوع بسیار سخت خواهد بود.

کعبی گفت: «آمریکا با آتش بازی می­‌کند تا حشد الشعبی را به سمت ضربه زدن علیه واشنگتن کشیده و به این ترتیب بهانه را برای اتخاذ اقدامات جدید در سازمان ملل متحد به دست آورد.

این نماینده پارلمان عراق خواستار اقامه شکایت در دادگاه‌­های بین‌المللی علیه وزارت خزانه‌داری آمریکا شد،‌ زیرا آمریکا بر عراق و نیروهای حشد الشعبی سیطره ندارد.

وی از جمع‌آوری امضا در پارلمان عراق علیه خزانه‌داری آمریکا خبر داد اما اظهار موضع به زمان انجام مذاکره با گروه­‌های آمریکائی توسط سیلستمداران عراقی برای آرام کردن اوضاع و لغو تحریم‌های این کشور موکول شده است.

فراکسیون «صادقون» پارلمان عراق وابسته به «عصائب اهل الحق» نیز عصر سه‌شنبه گذشته به تلاش‌های آمریکا برای تحریم شخصیت‌­های عراقی شیعه واکنش نشان داد.

«عدی عواد»،‌ نماینده این فراکسیون گفت: «اعمال تحریم­‌های آمریکا علیه چهره­‌های عراقی دخالت آشکار در امور عراق است و این بازی برای مردم عراق کاملا آشکار و واضح و نزد تمام نیروهای سیاسی مطرود است».

وی تأکید کرد که این تحریم­‌ها جنبه تبلیغاتی داشته و تأثیر واقعی نخواهد داشت و هدف از آن جنگ روانی و تبلیغاتی با مخالفان سیاست آمریکاست.

وزارت خزانه داری آمریکا پنج شنبه گذشته «احمد الجبوری»،‌ نماینده پارلمان عراق، «نوفل العاکوب» استاندار سابق استان «نینوی»، «ریان الکلدانی»، فرمانده جنبش «بابلیون» و «وعد قدو» فرمانده نیروهای دشت نینوی را در فهرست تحریم­‌ها قرار داد. 

پارلمان عراق حشد الشعبی تحریم آمریکا فراکسیون بدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر