کد خبر: 786756 A

روزنامه واشنگتن پست آمریکا گزارش داد که گزارش مجمع پارلمانی ناتو به طور تصادفی اطلاعات مربوط به اماکن استقرار سلاح‌های هسته‌ای ایالات متحده در اروپا را نشان می‌دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم،‌ روزنامه واشنگتن پست آمریکا نوشت که در ماه آوریل گذشته گزارشی از یک عضو کانادائی کمیته دفاع و امنیت مجمع پارلمانی ناتو با عنوان «مدرن‌سازی سلاح و نیروهای هسته‌ای متحدان و نظارت بر آنها» منتشر شد اما خیلی زود به دلیل اینکه حاوی اطلاعاتی درباره اماکن استقرار حدود ۱۵۰ یگان از سلاح هسته‌ای آمریکا در اروپا بود،‌ حذف شد.

روزنامه «دی مورگن» بلژیک عصر روز گذشته- سه‌شنبه- یک نسخه از این گزارش را منتشر کرد. 

در این گزارش آمده است: «بمب‌ها در شش پایگاه آمریکا و اروپا به نام‌های کلین بروکل در بلژیک،‌ بوچل در آلمان، ‌اواینو و گدی توره در ایتالیا،‌ ولکل در هلند و انیجیر لیک در ترکیه وجود دارند». 

این گزارش اطلاعات ارائه شده را بدون هیچ منبعی بیان کرده است. 

واشنگتن پست نوشت که هفته گذشته نسخه نهائی گزارش مذکور که هیچ اطلاعاتی از اماکن سلاح‌های هسته‌ای آمریکا ارائه نمی‌دهد، منتشر شد. 

«جوزف دی» نویسنده این گزارش اعلام کرد که تمام اطلاعات ارائه شده از منابع رسمی دریافت شده‌اند. 

منبعی در ناتو که خواست نامش فاش نشود،‌ اعلام کرد که این گزارش سند رسمی برای این پیمان به شمار نمی‌رود.

اما رسانه‌های بین المللی بسیاری این گزارش را تأکید بر واقعیتی برشمردند که همه از مدت زمانی طولانی از آن اطلاع دارند، حتی مقاله روزنامه دی مورگن نیز با عنوان : «در پایان با سفید و سیاه: سلاح هسته‌ای آمریکا در بلژیک است» منتشر شد.

ناتو سلاح هسته‌ای آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر