کد خبر: 785805 A

شبکه الجزیره فاش کرد:

برنامه «آنچه پنهان است، بزرگ‌تر است» طرح سری اطلاعات بحرین در سال ۲۰۰۳ باه همراه سران گروه تروریستی «القاعده» با هدف ترور دو مخالف برجسته را فاش کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، برنامه «آنچه پنهان است، بزرگ‌تر است» با افشای طرح سری اطلاعات بحرین در سال ۲۰۰۳ به همراه سران گروه تروریستی «القاعده» با هدف ترور دو مخالف برجسته بحرینی، فایل‌های محرمانه‌ای از شهادت مجریان این عملیات که به دستور مستقیم «حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین طراح شده بود، پخش کرد. 

در این برنامه تحقیقی با عنوان «بازیگران آتش» به نام جزئیات طرحی که «عدنان الظاعن»، «محمد الهزیم» و «احمد الشروقی» سه نفر از مقام‌های بلند پایه دستگاه امنیت ملی بحرین بر آن نظارت داشتند، ارائه شد.

فهرست ترور شامل رهبران سیاسی و شیعی مخالف می‌شد که در صدر آنها «عبدالوهاب حسین»، محرک اصلی اعتراضات مردمی در بحرین قرار داشت که اکنون در زندان به سر می‌برد و حکم وی حبس ابد است.

این تحقیق از نقش شخص پادشاه بحرین نزد مقامات سعودی برای آزادی «محمد صالح» فرمانده تیم ترور خبر می‌دهد که در حال تلاش برای دستیابی به اسلحه برای انجام توطئه ترور در عربستان دستگیر شده بود.

برنامه «آنچه پنهان است، بزرگ‌تر است» تصاویر محرمانه‌ای از سربازان القاعده  پخش کرد که برای نخستین بار نقاب از چهره برداشته می‌شد. 

این برنامه چندین مصاحبه با «یاسر الجلاهمه» که رئیس گردان امنیتی در شکست اعتصاب «الؤلؤه» در منامه در سال ۲۰۱۱ بود، انجام داد. وی در این مصاحبه‌ها تأکید کرده است که تعدادی از مخالفان و نیروهای امنیتی بحرین در این حوادث کشته شدند.

جلاهمه که در سال ۲۰۱۳ بحرین را ترک کرده ، تأکید کرد که مقام‌های امنیتی بحرین اطلاعات نادرستی درباره اینکه مخالفان مسلح به سلاح بوده و در مسیرها بمب گذاری کرده‌اند، به آنها داده بودند، به گونه‌ای که گردان وی به همراه ۷۰۰ سرباز و هواپیماها و زره‌ها گمان می‌کرد با قدرت نظامی مسلحانه روبه‌روست، اما آنها پس از دیدن مخالفان غیر مسلح غافلگیر شدند و در برابر آنها مقاومت نکردند. 

«صلاح البندر» مشاور سابق دربار پادشاهی بحرین نیز یکی دیگر از مسئولان مرتبط با این موضوع است که در مصاحبه با این برنامه درباره اقدامات رژیم بحرین  برای از میان برداشتن مخالفان و تأسی دستگاه «ردیف» برای کنترل زندگی مردم بحرین و مدیریت پرونده‌های حساس با حمایت الی دربار پادشاهی این کشور خبر داد. 

در این برنامه همچنین با «جان کریاکو» مسئول پیشین یگان مبارزه با تروریسم در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) مصاحبه کرد. وی تأکید کرد که هنگامی که اطلاعات آمریکا در سال ۲۰۰۲ «ابو زید»، یکی از سران القاعده را بازداشت کرد ، همراه وی شماره تلفن سه نفر از خاندان دربار سعودی بود که دو نفر از انها به روش مشکوک و پیچیده‌ای کشته شدند و نفر سوم آنان ناپدید شد. این امر دال بر آن است که انها اطلاعاتی از ارتباط کشورشان با القاعده در اختیار داشتند و طبیعتا باید از بین می‌رفتند تا اطلاعات به بیرون درز پیدا نکند.

 

 

 

القاعده سازمان اطلاعات بحرین محالفان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر