کد خبر: 785304 A

ائتلاف آزادی و تغییر در سودان:

ائتلاف آزادی و تغییر سودان اعلام کرد که یادداشت‌های بی‌شماری نسبت به پیش‌نویس توافق با شورای نظامی دارد و در حال بررسی این پیش نویس با اعضا است

.به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، ائتلاف آزادی و تغییر در سودان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نسبت به پیش نویس توافق با شورای نظامی ملاحظات فراوانی داشته و اعضا در حال بررسی آنها هستند.

در این بیانیه آمده است: «به محض اتمام وضع ملاحظات، نشست مشترکی بین دو گروه مذاکره کننده برای بررسی نقاط معلق باقی‌مانده برگزار خواهد شد تا مقدمات امضای توافق نهایی و انتقال صلح‌آمیز قدرت بدون تعیین سقف زمانی برای آن فراهم شود».

بیانیه مذکور توضیح داده است که کمیته‌های فنی ائتلاف آزادی و تغییر عمل مشترک را برای تبدیل توافق‌های سیاسی با شورای نظامی به  قانون اساسی محکم خلاصه شده در دو سند، سند توافق سیاسی و سند قانون اساسی کامل کرده‌اند.

در ادامه آمده است: «این دو سند حاوی نقاطی است که کمیته‌های فنی در توافق در خصوص ساختار واحد برای خود موفق نبوده‌اند و بنا بر این به دو گروه مذاکره کننده برای بررسی منتقل می‌شوند».

بیانیه مذکور تأکید کرده است که هیأت مذاکره‌کننده ائتلاف آزادی و تغییر پنجشنبه گذشته با شورای نظامی دیدار و دو طرف برای سند توافق سیاسی شامل ۶ بند توافق کردند.

نقطه نخست درباره تشکیل شورای حاکمیتی از پنج نیروی نظامی به انتخاب شورای نظامی و پنج فرد غیر نظامی به انتخاب ائتلاف آزادی و تغییر و نیز یک شخص غیر نظامی مورد توافق طرفین سخن می‌گوید.

نقطه دوم: مدت زمان دوره انتقالی که ۳۹ ماه از زمان امضای توافق است، ۲۱ ماه ریاست نظامیان و ۱۸ ماه ریاست مدنی به انتخاب ائتلاف آزادی و تغییر.

نقطه سوم: درباره انتخاب نخست‌وزیر توسط نیروهای ائتلاف آزادی و تغییر و نیز انتخاب حدود ۲۰ وزیر توسط نخست‌وزیر با توجه به مشاوره با نیروهای آزادی و تغییر. 

نقطه چهارم: تأخیر در تشکیل مجلس قانون‌گذاری به مدت سه ماه همراه با تمسک نیروهای آزادی و تغییر برای نسبت‌های مورد توافق و بازبینی آن توسط شورای نظامی.

نقطه پنجم: توافق با شورای نظامی برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب مستقل در جنایت شکست اعتصاب تاریخ سوم ژوئن و دیگر جرایم مرتکب شده.

«محمد حسن ولد لبات» میانجی آفریقایی پیش از این از تأخیر نشست شورای نظامی با ائتلاف آزادی و تغییر خبر داد بود. 

وی در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد که درخواست ائتلاف آزادی و تغییر برای تأخیر در نشست به منظور رایزنی بیشتر اعضا پذیرفته شده است.

 

سودان شورای نظامی ازادی و تغییر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر