کد خبر: 784355 A

بلومبرگ گزارش داد؛

رئیس کاخ سفید نسبت به این نکته بی‌توجه است که اتحاد با برخی کشورها نه از سر وظیفه که در راستای منافع آمریکا است، چه در رابطه با تنش‌ها در چین و چه در خاورمیانه.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، «کیم داروش»، سفیر پیشین بریتانیا در واشنگتن، دریافت که مورد حمله قرار گرفتن از سوی پیام‌های توئیتری «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا، چه عواقبی در پی دارد. او باید با این حقیقت تلخ مواجه شود که کارش را به‌خاطر گفتن حقیقت از دست داده است. 

پس از انتشار ایمیل‌های سفیر بریتانیا در واشنگتن درباره دولت ترامپ، داروش سر از مشاجرات فرااطلسی درآورد.

کیم داروش در این ایمیل‌ها کاخ سفید را فاقد صلاحیت در سیاست‌گذاری خوانده بود. این در حالی است که انتشار این اسناد نیز به خودی خود غیرمسئولانه است، چراکه کار را برای ارتباط میان اعضای دولت در کشورهای گوناگون سخت می‌کند. 

گرچه اظهارات داروش ممکن است به‌نظر زمخت بیاید، اما نباید از یاد برد که کار یک دیپلمات درست همین است؛ این‌که مشاوره‌هایی صادقانه به رئیس خود درباره سیاست خارجی داشته باشد. از طرف دیگر، شکی نیست که ترامپ حرف‌هایی بدتر از این نیز خطاب به خودش شنیده است. آیا کسی هست که در درستی اظهارات داروش شکی داشته باشد؟ هرچه نباشد، خود مشاوران ترامپ هم پیشتر چنین اظهاراتی را به زبان آورده بودند. 

ترامپ در واکنش به اظهارات داروش در پیامی توئیتری گفت: «این سفیر را نمی‌شناسم، اما به من گفته‌اند که احمقی خودنما است.»

رئیس‌جمهوری آمریکا نکته‌ای آشکار را از قلم انداخته است. در ارتباط با کانادا، مکزیک، آلمان، ژاپن، اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) الگوی مشابهی تکرار می‌شود.

رئیس کاخ سفید نسبت به این نکته بی‌توجه است که این اتحاد میان کشورها نه از سر وظیفه که در راستای منافع آمریکا است، چه در رابطه با تنش‌ها در چین و چه در خاورمیانه. 

گرچه روابط میان آمریکا و بریتانیا همچنان به قوت پیشین ادامه خواهد یافت، اما شکی نیست که این حادثه به‌شدت آن را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.

ترامپ موفق شد نزدیک‌ترین هم‌پیمان کشورش را به‌خاطر مسئله‌ای بی‌اهمیت از خود برنجاند و در عوض نیز هیچ چیزی به دست نیاورد.

دونالد ترامپ بریتانیا و آمریکا کیم داروش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر