کد خبر: 784032 A

در نشست شورای حکام مطرح شد:

یک دیپلمات اعلام کرد که در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش شد که ایران در حال غنی‌سازی چهار و پنج دهم درصدی است.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه چاینا دیلی، یک دیپلمات اعلام کرد که در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش شد که ایران در حال غنی‌سازی چهار و پنج دهم درصدی است. این نشست امروز -چهارشنبه- پشت درهای بسته در حال برگزاری است.

پیشتر، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انری اتمی ایران، اعلام کرد: «اینها اول دنبال راهی بودند که بگویند ایران نقض برجام کرده است در روح و متن برجام، اما عملاً گزارش‌های آژانس نشان می‌دهد که ایران دارد در حال انجام تعهداتش است. ترامپ به افرادش در جاهایی در وزارت خارجه پرخاش می‌کند که "عرضه ندارید چیزی پیدا کنید که ایران را به نقض برجام متهم کنید تا بتوانیم به مکانیسم "بازگشت به عقب" متوسل شویم تا این‌که به هر حال از برجام خارج شد.».

وی گفت: «آن‌ها تلقی‌شان این بود که با خروج آمریکا از برجام ایران نیز خارج می‌شود اما ایران مسیر منطقی در پیش گرفت و اگر این تصمیم نبود ما هم در داخل و هم خارج مشکل پیدا می‌کردیم ولی الان دیگر کسی این حرف را نمی‌تواند بزند. در مذاکرات اخیر با اروپایی‌ها به آنها گفتیم که شما از فرصت‌هایی که ایران به شما در این یک سال داد استفاده نکردید.»

کمالوندی با تاکید بر این‌که سازمان انرژی اتمی بر اساس نیاز خود غنی‌سازی را انجام می‌دهد اظهار کرد: ممکن است نیاز پیشران داشته باشیم اما نیاز امروز ما نیست یا نیاز ۲۰ درصد مربوط به راکتور تحقیقاتی تهران است که ما برای چندین سال سوخت داریم. اما در حوزه نیروگاهی که کار عمده‌ای هم داریم و کار زیادی داریم نیاز به غنی سازی در ایستگاه اول داریم. ما تا ۱۲ شب روز ۱۶ تیرماه به طرف‌های مقابل فرصت دادیم و به آژانس اعلام کردیم که ساعت "۰۰:۰۰:۰۰" این پروسه را شروع می‌کنیم و صبح که اندازه‌گیری کنید، می‌بینید که ما غنا را تا ۴.۵ درصد افزایش داده‌ایم و امروز (چهارشنبه) آژانس تأیید کرد که آنالیز مواد نشان داده است ایران به سطح ۴.۵ درصد رسیده است

 

بهروز کمال‌وندی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر