کد خبر: 783893 A

سازمان دیده‌بان حقوق بشر از ائتلاف بین‌المللی علیه گروه تروریستی داعش به رهبری آمریکا خواست که زیان‌های وارد شده به شهروندان سوری در اثنای عملیات نظامی این ائتلاف را جبران کند.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر امروز- چهارشنبه- به نقل از بازرسان مستقل اعلام کرد که حملات هوائی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در مبارزه با گروه تروریستی «داعش» در عملیات نظامی در عراق و وسوریه از ابتدای سپتامبر ۲۰۱۴ موجب کشته شدن دست کم هفت هزار شهروند غیر نظامی شده است.

در این گزارش به نقل از «لما فقیه» معاون بخش خاورمیانه سازمان دیده بان حقوق بشر آمده است: «به رغم پایان جنگ کنونی علیه داعش، رنج شهروندان آسیب دیده از حملات ائتلاف همچنان ادامه دارد و ائتلاف باید دامنه غرامت‌های پرداختی خود را گسترش دهد تا شامل تمام شهروندان آسیب‌دیده از عملیات آن در سوریه شود». 

این سازمان تأکید کرده است که ائتلاف بین‌المللی تحقیق جامعی در حملاتی که موجب کشتار غیر نظامیان شد، انجام نداده و برنامه‌ای برای جبران خسارت‌ها یا پرداخت غرامت به شهروندان زیان‌دیده از عملیات آن اجرا نکرده است. 

آمریکا و برخی اعضای متحد آن در ائتلاف، غرامت‌هایی را به قربانیان عملیات نظامی در افغانستان و عراق پرداخت کرده‌اند که در حقیقت جبران حقیقی خسارت نبوده بلکه هزینه‌ای اختیاری برای کاهش رنج مردم بوده است. 

 این سازمان از اعضای ائتلاف خواست که تلاش‌های خود را برای ایجاد سیستمی یکپارچه به منظور پیگیری و ارزیابی گزارش‌ها از خسارت شهروندان و تحقیق در این باره هماهنگ کرده و غرامت‌های فوری و عادلانه و دیگر اشکال جبران خسارت رابه آنها  بپردازند.

 

غرامت سازمان دیده بان حقوق بشر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر