کد خبر: 783367 A

پایگاه خبری «یمن نت» از طرح امارات برای انجام کودتا علیه دولت «عدن» و اعلام استقلال جنوب یمن و تأسیس دولت جدید به رهبری شورای انتقالی جنوبی خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از عربی ۲۱، پایگاه خبری «یمن نت» به نقل از منابعی در دستگاه اطلاعات دولت مستعفی یمن اعلام کرد که امارات برای انجام کودتا در عدن آماده می‌شود.

این منایع تأکید کردند که نیروهای ارتش و امنیتی در جنوب از دو ماه پیش با بسیج هزاران جنگنده در حال آماده شدن برای جنگ نهایی هستند و هیأت نظامی ارتش و نیروهای امنیتی وابسته به شورای انتقالی سربازان و فرماندهان نظامی پیشین را که در سال ۱۹۹۴ منحل شده‌اند، فرا خوانده است. 

بر این اساس طرح شورای انتقالی بر سه محور متمرکز است: نخست: اعزام نیروهای آموزش دیده در ۶ اردوگاه در الضالع و حمایت از عدن با حمله به شهر سئون و اشغال منطقه نخست نظامی و حمله سریع و قدرتمندانه برای کنترل «عتق» مرکز استان «شبوة»

دوم: نیروهای حاضر در عدن همزمان با حمله به سئون  برای محاصره اردوگاه‌های دولت مستعفی و محاصره کاخ «معاشیق» اقدام کنند.

سوم: اعلام تشکیل دولت کوچک برای هموار کردن مسیر امور توسط شورای انتقالی جنوبی و تشکیل شورای نظامی انتقالی متشکل از ۴چهار تا پنج ژنرال منتسب به «أبین، الضالع، حضرموت، شبوة».

یکی از این منابع تأکید کرد که هیأت نظامی جنوبی با هزاران سربازی که از ساحل غربی عقب رانده شده‌اند از جمله نیروهای غول آسا و کمر بند ایمنی در مرزها و استان شبوة متمرکز می‌شوند تا مانع هر گونه پیشروی نیروها از استان مأرب و منطقه نظامی سوم شوند.  

جنگنده‌های اماراتی در حمله برای کنترل منطقه نظامی نخست و نابودی تجهیزات آن در ساعات آغازین حمله مشارکت دارند. 

این منبع افزود که روزهای آینده شهد موجی از ترورها و هشدارهای مقامات در استان‌های شمالی برای ترک این مناطق یا ترور آنها خواهد بود.

بر اساس گزارش سایت خبری مذکور أبوظبی به بریتانیا و آمریکا نسبت به اینکه جنوب یمن را به سومالی دیگری تبدیل کنند، هشدار داده‌اند.

یمن نت نوشت که عربستان سعودی هنوز در مقابل تحرکات أبوظبی موضع‌گیری نکرده است اما یکی از منابع تأکید کرد که دو کمیته نظامی از هر دو کشور این موضوع را بررسی و پیگیری میکنند و کمیته سعودی از چراغ سبز «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به دوستش «محمد بن زاید» ولیعهد أبوظبی برای انجام این مأموریت نگران است.

درگیری‌ها بین نیروهای دولتی و عناصر مسلح «الشبوانیه» از ماه گذشته آغاز شده اما وساطت قبیله‌ای آنها را متوقف کرد. این در حالی است که نیروها و تجهیزات به سواحل این شهر اعزام می‌شوند. 

 

امارات عدن کودتا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر