کد خبر: 782922 A

واشنگتن پست:

نویسنده روزنامه واشنگتن پست تأکید کرد که ولیعهد سعودی تکرار دیکتاتور پیشین عراق است و اگر جنایت‌های او در حال حاضر متوقف نشود، هزینه برخورد با او در آینده بسیار بیشتر خواهد بود.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، «جاکسون دیل» نویسنده روزنامه واشنگتن پست نوشت: «روزی دیکتاتور ظالم و متکبری در یک کشور نفت‌خیز عربی وجود داشت که به‌رغم جنایت‌های بی‌شمارش آمریکا به او نزدیک شده و از او حمایت می‌کرد«.

دیل با اشاره به نقش آمریکا در جنگ عراق در کویت در سال ۱۹۹۰ میلادی که سر آغاز جنگ‌های بی‌پایان خاورمیانه شد، نوشت که نام این دیکتاتور «صدام» بوده است. 

وی در ادامه نوشت: «اکنون پس از گذشت ۳۰ سال نخبگان سیاسی و سیاستمداران به‌رغم اینکه مدعی تنفر از جنایت‌های محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی از جمله قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد و شکنجه فعالان حقوق زن هستند و حمله نظامی به یمن را فاجعه بزرگ و جنایت جنگی می‌دانند، باز همان اشتباه را تکرار می‌کنند».

دیل افزود: «حتی با این وجود در نشست اخیر سران گروه ۲۰ در شهر اوزاکای ژاپن سران غرب از بن سلمان استقبال کردند و هنگامیکه دلیل آن را می‌پرسی، به تو می‌گویند که ولیعهد بهترین گزینه برای مدرن‌سازی عربستان است و او علیه افراط‌گرائی اسلامی می‌جنگد». 

به اعتقاد این نویسنده تصمیم سیاستمداران برای تمسک به چنین دیدگاه تنگ‌نظرانه‌ای را می‌توان از خلال واکنش به گزارش فردی «آگنس کالامار» گزارشگر سازمان ملل در امور اعدام‌های خودسرانه و نتیجه آن مبنی بر نقش بن سلمان در جنایت قتل خاشقجی مشاهده کرد.

کالامار در گزارش خود خواستار اعمال مجازات بر بن سلمان و تیم خارجی وی تا زمان ارائه دلیل موثق و محکمه‌پسند برای تبرئه خود شد.

دیل سکوت رسمی در قبال این گزارش را کاملا واضح و آشکار برشمرد، چرا که «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل به درخواست کالامار برای انجام تحقیق مستقل در پرونده قتل خاشقجی پاسخ نداد. اروپا نیز سکوت اختیار کرده است. در نشست گروه ۲۰ نیز «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا با بن سلمان دیدار و وی را آماده انجام عملی خاص توصیف کرد.

این نویسنده واشنگتن پست در ادامه نوشت: «ترامپ حتی به رغم گزارش کالامار، در پاسخ به پرسش از قتل خاشقجی گفت که هیچ دلیل مستقیمی بر اتهام ولیعهد سعودی وجود ندارد».

کالامار هفته گذشته نیز در سفر به آمریکا تأکید کرد که کشورهای بسیاری برای فراموشی پرونده تلاش کردند اما بگذارید که ما به جلو حرکت کنیم، این جنایت پنهان نخواهد ماند.

چنانچه دیل معتقد است، برخی امیدوارند که قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا از رئیس امنیت ملی این کشور بخواهند که گزارشی را از عاملان جنایت قتل خاشقجی ارائه دهد و خواستار عدم صدور ویزا برای آنها به منظور سفر به آمریکا شود. 

وی افزود: اما اگر ترامپ در رأس قدرت باقی بماند، بن سلمان هرگز مجازات نخواهد شد، چرا که تمام تصمیم‌های صادر شده در کنگره وی را مستثنی می‌کنند یا اینکه به ترامپ در این زمینه  آزادی عمل می‌دهند.  به این ترتیب مثال صدام تکرار می‌شود، بن سلمان به این نتیجه رسیده که مصون است و بنابراین به شکنجه زنان ادامه می‌دهد و هواپیماهای او همچنان یمن را بمباران می‌کند. کشورهای غربی هیچ اقدامی نمی‌کنند تا اینکه مانند سناریوی صدام ناگزیر به انجام اقدام دیگری شوند و هزینه سنگین‌تری را بپردازند.

محمد بن سلمان صدام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر