کد خبر: 780900 A

پلیس اسرائیل اعلام کرد که ۱۱۱ نفر از نیروهایش در جریان موج اعتراض‌های یهودیان اتیوپایی‌الاصل در تعدادی از مناطق سرزمین‌های اشغالی زخمی شدند.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، «مکی روزنفلد» سخنگوی پلیس اسرائیل اعلام کرد که  ۱۱۱ نفر از نیروهای پلیس در جریان موج اعتراض یهودیان اتیوپیایی الاصل زخمی شدند.

وی تأکید کرد که پلیس ۱۳۶ نفر از تظاهر کنندگان را دستگیر کرده است.

هزاران یهودی ساکن سرزمین‌های اشغالی با اصالت اتیوپیایی عصر روز  گذشته- سه‌شنبه- تظاهرات گسترده‌ای را در اعتراض به کشته شدن یک جوان به ضرب گلوله پلیس اسرائیل در روز یکشنبه گذشته برگزار کردند. 

تظاهر کنندگان خیابان‌های اصلی شهر را مسدود کرده و برخی خودروها و لاستیک خودروها را در اعتراض به نژادپرستی علیه خود آتش زدند.

این آشوب‌ها «بنیاین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را به انتشار بیانیه تلویزیون وادار کرد تا مرگ این جوان اتیوپیایی را تسلیت گوید. 

نتانیاهو گفت: «از مرگ سلمون تاکه ناراحت و اندوهگین هستیم و خانواده او را در آغوش می‌گیریم، ما خانواده اتیوپیایی را در آغوش می‌گیریم، او برای من عزیز است، او برای ما عزیز است، این فقط صرف چند کلمه نیست». 

وی در ادامه افزود: «من می‌دانم که مشکلاتی وجود دارد و باید حل شود، ما باید بیشتر تلاش کنیم تا این مشکلات حل شوداما من از شما فقط یک چیز می‌خواهم، مسیرها را مسدود نکنید، ما اهل قانون هستیم با مسدود کردن راه‌ها مسامحه نخواهیم کرد، از شما می‌خواهم مشکلات را با تمسک به قانون حل کنیم».

«رئوین ریولین» رئیس رژیم صهیونیستی نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما باید اعتراض را متوقف کنیم و برای حرکت رو به جلو همفکری کنیم، خون هیچ یک بر دیگر برتری ندارد و ما هرگز زندگی برادران و خواهرانمان را از دست نمی‌دهیم، باید اجازه دهیم که تحقیق در مرگ این جوان اتیوپیایی در مجرای قانونی خود حرکت کند و نگذاریم این حادثه تکرار شود». 

وی تأکید کرد که ما باید به شدت از تشدید اعتراض‌ها جلوگیری کنیم تا به خشونت تبدیل نشود.

اعتراض اسرائیل یهودیان اتیوپی الاصل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر