کد خبر: 779648 A

گزارش‌ها حاکی از تعلیق نشست سران کشورهای اتحادیه اروپا و آغاز گفت‌وگوهای دوجانبه است.

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، «پریبن آمان» سخنگوی «دونالد تاسک» رئیس شورای اروپا دقایقی بعد از ساعت ۱۱ شب به وقت اروپای مرکزی با انتشار توئیتی از تعلیق نشست سران کشورهای اتحادیه اروپا از سوی رئیس کمیسیون اروپا خبر داد.

وی نوشته است که در پی این تعلیق، دونالد تاسک جلسات گفت‌‌وگوهای دو جانبه با رهبران اتحادیه را سازماندهی خواهد کرد و جلسه سران بعد از این گفت‌وگوهای دوجانبه دوباره تشکیل خواهد شد.

در جلسه یکشنبه شب سران کشورهای اتحادیه اروپا قرار بود تکلیف سه پست کلیدی اتحادیه اروپا یعنی رئیس کمیسیون اروپا، رئیس پارلمان اروپا و رئیس شورای اروپا مشخص شود.

دو نامزد اصلی ریاست بر کمیسیون اروپا که مهمترین پست اتحادیه به شمار می‌رود، «مانفرد وبر» از احزاب راست میانه و «فرانتس تیمرمن» معاون کنونی رئیس کمیسیون اروپا و رهبر چپ‌های میانه‌روی هلند است با این حال گفته می شود که هیچ یک از این دو از حمایت اکثریت برخوردار نیستند.

«ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا پیش از آغاز نشست سران اتحادیه اروپا گفته بود: «ما باید امشب تصمیم بگیریم.» او گفته بود که فرانتس تیمرمن به عنوان معاون رئیس کمیسیون فرد بسیار توانایی است و یکی از افراذی است که امشب نامزدی‌اش مطرح است».

«آنتونیو تاجانی» رئیس پارلمان اروپا پیش از آغاز نشست سران کشورهای اتحادیه اروپا گفت که تا آنجایی که پارلمان اروپا مربوط می‌شود، اصل بر انتخاب کاندیدایی است که در انتخابات پارلمان اروپا بیشترین رای را کسب کرده است. وی گفته است این اصلی بود که در انتخابات سال ۲۰۱۴ مورد توجه قرار گرفت و ژان کلود یونکر به عنوان رئیس کمیسیون اروپا انتخاب شد.

رئیس پارلمان اروپا با اشاره به اینکه پارلمان جدید کارش را از روز سه‌شنبه در استراسبورگ آغاز خواهد کرد، گفت که نمایندگان جدید پارلمان اروپا با آغاز کارشان نسبت به انتخاب رئیس پارلمان اقدام خواهند کرد.

 

نشست سران کشورهای اتحادیه اروپا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر