کد خبر: 779189 A

دولت عراق، ارتش ترکیه را به کشتار ۴ شهروند عراقی در جریان حملات گسترده به استان سلیمانیه در اقلیم کردستان متهم کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، وزارت خارجه عراق روز گذشته -شنبه- با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «عراق اقدام دو هواپیمای جنگی وابسته به نیروی هوایی ارتش ترکیه در بمباران گسترده منطقه کرتهک در استان سلیمانیه واقع در اقلیم کردستان را که ۴ کشته و ۴ زخمی بر جای گذاشت و موجب ترس شهروندان شد، محکوم می‌کند».

در ادامه این بیانیه آمده است: «زمانی که ما به شدت به برقراری روابط استراتژیک طولانی‌مدت و پایدار علاقه‌مند هستیم و مانع انجام هر نوع عملیات خرابکارانه از خاک عراق علیه کشور همسایه خود ترکیه می‌شویم، شاهد انجام عملیات جنگی یکجانبه انکارا هستیم که حاکمیت عراق را نقض کرده و با مبانی حسن هم‌جواری در تناقض است و این، نقض آشکار و گسترده قانون بشر بین‌المللی به شمار می‌رود».

در پایان بیانیه وزارت خارجه عراق آمده است: «تحت هر شرایطی و با هر مجوزی بر اهمیت توقف بمباران مناطق عراق و لزوم احترام به حاکمیت و همکاری متقابل برای تضمین امنیت مرزهای دو کشور تأکید می‌کنیم».

در همین راستا منبعی در رسانه ارتش ترکیه بمباران استان سلیمانبه توسط نیروی هوائی این کشور را تکذیب کرد. 

یک مقام مسئول در اداره اطلاعات ارتش ترکیه به نقل از یک فرمانده ارتش گفت: «هیچ عملیاتی در استان سلیمانیه انجام نشده و ما بیانیه هر عملیاتی را که انجام دهیم، منتشر می‌کنیم».

ترکیه سال‌هاست که از اراضی شمال عراق برای حمله به مواضع حزب کارگران کردستان که آن را یک گروه تروریستی می‌داند، استفاده می‌کند. 

ترکیه عراق سلیمانیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر