کد خبر: 778164 A

خدیجه چنگیز در نشست شورای حقوق بشر در ژنو:

نامزد روزنامه نگار مقتول سعودی به دنبال ارائه گزارش سازمان ملل خواستار آغاز تحقیق بین المللی فراگیر در پرونده قتل وی شد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، «خدیجه چنگیز» نامزد «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار مقتول سعودی در نشست شورای حقوق بشری در ژنو گفت: «نیاز شدیدی به آغاز تحقیق بین المللی در جنایت قتل خاشقجی وجود دارد». 

چنگیز در ادامه افزود: «تحقیقی که در عربستان سعودی درباره این جنایت صورت می‌گیرد، قانونی نیست». وی از با توصیف گزارش «اگنس کالامار» گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های خودسرانه به یک گزارش مهم که در حمایت از پرونده سهیم بوده است، از وی تشکر و قدر دانی کرد.

خدیجه چنگیز بار دیگر با ابراز امیدواری نسبت به زنده بودن خاشقجی گفت: «به این دلیل که من جسد او را ندیده‌ام، امیدوارم که مثلا در مکان نامعلومی بازداشت باشد». وی با اشاره به اینکه این جنایت آسیب روحی شدیدی به او وارد کرده اما آن را فراتر از یک موضوع شخصی توصیف کرد. 

نامزد خاشقجی با اشاره به گزارش کالامارگفت که نمی‌خواهد این حادثه فقط در سطح یک برگه باقی بماند.

کالامار پس از شش ماه تحقیق در پرونده قتل خاشقجی گزارش خود را در این زمینه صادر کرد و از «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل خواست که یک تحقیق بین المللی گسترده را در این رابطه آغاز کند.

حقوق بشر عربستان سعودی خدیجه چنگیز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر