کد خبر: 778157 A

یک روزنامه آلمانی مدعی شد که شرکت‌های آلمانی به‌رغم تحریم‌های اتحادیه اروپا در صادرات مواد شیمیایی تسلیحاتی به سوریه در بحبوحه جنگ نقش داشتند.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی دویچه وله، روزنامه «زود دویچه تسایتونگ» مدعی شد که شرکت‌های آلمانی به‌رغم تحریم‌های اتحادیه اروپا در صادرات مواد شیمیایی تسلیحاتی به سوریه در بحبوحه جنگ نقش داشتند.

بر اساس این گزارش، شرکت عمده‌فروشی برنناتگ آگ مواد شیمیایی ایزوپروپیل و دی‌اتیل‌آمین را در سال ۲۰۱۴ با استفاده از یک شرکت فرعی در سوئیس به سوریه فرستاده است. دریافت‌کننده این محموله‌ها یک شرکت دارویی در سوریه بود که با دولت «بشار اسد»، رئیس‌جمهوری این کشور، ارتباط داشت. 

این گزارش همچنین اعلام می‌کند که دی‌اتیل‌آمین در یک شرکت مواد شیمیایی آلمانی با نام باسف در شهر آنتورب در بلژیک ساخته شده است. ایزوپروپیل نیز در کارخانه شرکت جی‌ام‌بی‌اچ در هامبورگ ساخته شده است. 

گرچه از این مواد شیمیایی می‌توان برای تولید دارو بهره برد، اما می‌توان در جهت تولید تسلیحات شیمیایی مانند گاز سارین نیز از آن‌ها استفاده کرد. 

شرکت برنناتگ آگ تحویل این مواد به سوریه را از طریق یک شرکت فرعی در سوئیس تایید کرده است و اعلام کرد که این اقدام آن زمان «در راستای قوانین» بوده است.

این در حالی است که دفتر فدرال کنترل صادرات و اقتصاد که مسئول تایید فرستاده شدن چنین محصولاتی به خارج از کشور است، اعلام کرده که هیچ مجوزی برای چنین محصولاتی صادر نکرده است.

آلمان سوریه بمب شیمیایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر