کد خبر: 777731 A

نخست وزیر فلسطین در واکنش به کارگاه اقتصادی بحرین که قرار است امروز و فردا با نظارت آمریکا برگزار شود،‌ گفت که مهندس طرح صلح آمریکا و متحدانش نمی‌دانند که فلسطینی‌ها نیازی به کمک ندارند، بلکه خواهان حقوق خود در آزادی و پایان سیطره اسرائیل بر زندگی و اقتصادشان هستند.

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره،‌ «محمد اشتیه» نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین با انتشار مقاله‌ای در روزنامه «واشنگتن پست آمریکا» نوشت: «مردم فلسطین از جمله سیاستمداران و سرمایه‌گذارانی بودند که کارگاه اقتصادی منامه را از همان ابتدای افشای آن تحریم کردند،‌ چرا که دونالد ترامپ،‌ رئیس جمهوری آمریکا از زمان در دست گرفتن قدرت به طور کامل در کنار اسرائیل ایستاده و این خود دلیل کافی است بر اینکه او نمی‌تواند به عنوان میانجی صلح عمل کند». 

اشتیه در این مقاله مجموعه‌ای از اقدام‌های جنگ‌طلبانه علیه مردم فلسطین در دو سال گذشته از جمله به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر  ونیز بستن دفتر نماینده فلسطین در واشنگتن  و توقف کمک‌های مالی به آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (اونروا) را بیان کرده است.

این مقام فلسطینی در ادامه افزود: «جرد کوشنر،‌ داماد و مشاور ارشد ترامپ و کسانی که طرح صلح را در کنار وی طراحی کرده‌اند،‌ درک نمی‌کنند که مردم فلسطین خریدنی نیستند و آنها هیچ رشوه‌ای را غیر از آزادی وحقوق کامل نخواهند پذیرفت».

وی تأکید کرد قفس طلایی که در ذهن کوشنر و «بنیاین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی وجود دارد، برای ما در حد همان قفس باقی می‌ماند. 

اشتیه توضیح داد که مشکلات اقتصادی مردم فلسطین از سیاست‌های اسرائیل ناشی می‌شود که مانع رشد اقتصادی فلسطین بوده و از آن جمله می‌توان به محدودیت‌های اعمال شده بر جنبش فلسطین و کالاها و مشکلات موجود بر سر راه کسب مجوز ساخت و ساز و محاصره نوار غزه اشاره کرد. 

وی در ادامه افزود: «رشد اقتصادی پایدار در سایه سیاست‌های اشغال و محرومیت از حق تعیین سرنوشت امکان‌پذیر نیست».

این مقام فلسطینی با اشاره به تلاش‌های «سلام فیاض» نخست‌وزیر سابق فلسطین برای ارائه برنامه‌های اصلاحات اقتصادی و تشکیل مؤسسه‌های دولتی تأکید کرد که طرح‌های اقتصادی مطرح شده پیش از این با شکست مواجه شده است.

وی در ادامه افزود که رهآورد کنفرانس‌های اقتصادی در سایه فقدان یک طرح سیاسی فراگیر که به صورت منصفانه همه مسائل اصلی را حل و و به آزادی مردم فلسطین بیانجامد، صلح پایدار و طولانی مدت نخواهد بود. 

اشتیه گفت که طرح کوشنر چنانکه به نظر می‌رسد، هر نوع حقوق مردم فلسطین را نادیده گرفته و کمر همت به نابودی آنها بسته و در مقابل، رژیم صهیونیستی را تقویت و از آن در برابر فلسطین حمایت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه طرح صلح آمریکا در حقیقت طرح نژادپرستانه ترامپ- نتانیاهو است نه طرح صلح، تأکید کرد که این طرح، گزینه تشکیل دولت مستقل فلسطین به عنوان بخشی از راهکار دو دولت را نادیده گرفته و اسرائیل را به ارائه حقوق و برابری در سایه یک دولت واحد فرا می‌خواند.

نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین در پایان نوشت که آمریکا و جامعه جهانی باید اسرائیل را برای ارائه حق تشکیل دولت مستقل فلسطینی به جای تلاش برای رشوه دادن و ترساندن فلسطینی‌ها برای تسلیم شدن همیشگی تحت فشار قرار دهند. 

 

محمد اشتیه کنفرانس منامه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر