کد خبر: 776683 A

مقام‌های کاخ سفید در آستانه برگزاری «کارگاه اقتصادی بحرین» از طرح اقتصادی ۵۰ میلیارد دلاری که بخشی از طرحی بزرگ‌تر با نام معامله قرن است، رو نمایی کردند.

به گزارش ایلنا به نقل زا رویترز، مقام‌های آمریکا افشا کردند که طرح اقتصادی دولت آمریکا برای صلح در خاور میانه که مبلغ آن به ۵۰ میلیارد دلار می‌رسد، به تشکیل یک صندوق سرمایه‌گذاری جهانی برای حمایت از اقتصاد مردم فلسطین و کشورهای عربی همسایه و نیز ایجاد گذرگاهی با هزینه پنج میلیارد دلار بین کرانه باختری و نوار غزه دعوت می‌کند. 

اسناد منتشر شده نشان می‌دهد که طرح «صلح برای شکوفائی» شامل ۱۷۹ پروژه زیر ساختی و تجاری است. 

این طرح اقتصادی فقط در صورتی اجرا خواهد شد که راهکار سیاسی برای مشکلات طولانی‌مدت منطقه ایجاد شود. 

در این چارچوب، بیش از ۲۵ میلیارد دلار به سرزمین‌های فلسطینی که از مشکلات اقتصادی رنج می‌برند،‌ اختصاص خواهد یافت و باقی مبلغ ۵۰ میلیارد دلاری بین مصر و لبنان و اردن تقسیم خواهد شد.

این طرح همچنین شامل پیشنهادی برای ایجاد بخش گردشگری فلسطین می‌شود و این اندیشه در حال حاضر در سایه درگیری‌های موجود بین اسرائیل و فلسطین و فقدان امنیت لازم غیر عملی است.

«جرد کوشنر» مشاور ارشد کاخ سفید در مصاحبه با رویترز گفت که دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا امیدوار است که کشورهای دیگر به ویژه کشورهای ثروتمند حوزه خلیج‌فارس و نیز سرمایه‌گذاران بخش خصوصی مبلغ فراوانی از این بودجه را پرداخت کنند. 

از این طرح اقتصادی پس از بحث و بررسی‌های دو ساله و تأخیر در افشای طرح گسترده‌تر صلح بین اسرائیل و فلسطین و در آستانه برگزاری کنفرانس «صلح برای شکوفائی» در بحرین رونمایی شده است. 

مقامات فلسطینی که این کنفرانس را تحریم کرده‌اند،‌ از زمان به رسمیت شناختن قدس به پایتختی اسرائیل در اواخر سال ۲۰۱۷ مذاکره با دولت ترامپ را رد کرده‌اند. 

«حنان عشراوی» عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین روز گذشته- شنبه-  گفت: «همه اینها فقط در حد نیت است... همه این شعارها در سطح وعده باقی می‌ماند». وی تأکید کرد که فقط راهکار سیاسی به جنگ پایان می‌دهد. 

جنبش حماس نیز به صراحت اعلام کرد که «فلسطین به فروش نمی‌رسد».

کوشنر طی دو مصاحبه با خبرگزاری رویترز مدعی شد که به‌رغم اعتقاد بسیاری از کارشناسان خاورمیانه مبنی بر اینکه طرح وی شانس بالایی برای موفقیت ندارد، اما این طرح قواعد بازی را تغییر خواهد داد.

کاخ سفید معامله قرن طرح اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر