کد خبر: 775658 A

بیگدلی در گفت‌وگو با ایلنا:

اینکه رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرده مردم این کشور خواستار ریاست‌جمهوری وی در چند دوره متوالی هستند تنها یک تاکتیک تبلیغاتی برای ایجاد رعب و وحشت قلمداد می‌شود.

«علی بیگدلی» تحلیلگر مسائل آمریکا با اشاره به سخنان اخیر دونالد ترامپ مبنی بر درخواست مردم برای ریاست جمهوری او طی چند دوره متوالی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: رئیس جمهوری ایالات متحده اخیراً ادعا کرده که مردم آمریکا خواهان آن هستند تا وی چندین دوره (به صورت متوالی) هدایت کاخ‌سفید را در دست داشته باشد و این اظهارات نه تنها در فضای مجازی بلکه بحث‌های زیادی را در میان طیف عظیمی از موافقان و مخالفان وی به راه انداخته است. منتقدان ترامپ معتقدند که وی با این سخنان سعی دارد تا ریاست جمهوری خود را برای چند دوره تمدید کند و از سوی دیگر سخنان او به منزله نقض قانون اساسی ایالات متحده قلمداد می‌شود. برای کالبدشکافی این موضوع باید کمی به عقب برگردیم. در زمانی که جرج واشنگتن به ریاست جمهوری آمریکا رسید، مدت ریاست جمهوری دو سال بود و او به اصرارِ جفرسون دو سال دیگر رئیس جمهور آمریکا باقی ماند.

وی ادامه داد: پس از آن زمانی که «فرانکلین روزولت» رئیس جمهور شد آمریکا در آستانه جنگ جهانی قرار داشت و او در میان مردم یک چهره مقبول و محبوب به حساب می‌آمد که به اصرار اطرافیان و استقبال مردم چهار دوره رئیس جمهور شد و نهایتاً درگذشت. پس از مرگ روزولت الحاقیه‌ای به قانون اساسی آمریکا اضافه شد که مدت ریاست جمهوری را چهار ساله و نهایتاً دو دوره متوالی قرار داده بود و تا به امروز این اصل و سنت پابرجاست. لذا اینکه ترامپ بتواند یا بخواهد بیش از دو دوره رئیس جمهور آمریکا باشد یک خودستایی محض است و سخنان اخیر اونه تنها وجاهت قانون و سیاسی ندارد بلکه قانون اساسی آمریکا را مورد تمسخر قرار داده و از سوی دیگر باید توجه داشت که این موضوع در وضعیت فعلی که کمپین انتخابات او راه‌اندازی شده، جنبه تبلیغاتی و مصرف داخلی دارد.

این استاد دانشگاه با اشاره به جهت‌دهی سخنان و اقدامات ترامپ به سمت سیاست داخلی این کشور، گفت: به طور کلی جمهوری‌خواهان بر خلاف دموکرات‌ها تمرکزشان بر مسائل داخلی است و مسائل خارجی را در اولویت دوم خود قرار می‌دهند. ترامپ هم نماینده این جریان است اما کارنامه او در مورد لیبی، ایران، ونزوئلا، کره‌شمالی و حتی سوریه به خوبی نشان می‌دهد که دولت او و ساختار سیاسی ایالات متحده در نقطه‌گذاری استراتژی به خوبی کار می‌کنند در در مقام عمل بسیار ضعف وارد میدان می‌شوند که این موضوع در وضعیت فعلی کاملاً مشهود است. از این منظر تمام سخنان وی و حتی اظهارات اخیر او در مورد دستگیری پناهجویان در سراسر کشور به صورتی جهت‌دهی شده که او بتواند عوام و طرفداران خود را به سمت کمپین انتخاباتی‌اش جذب کند. به عبارت دیگر او به صورت سنتی و بر اساس شعارهای انتخاباتی‌اش به دنبال تمرکز بر داخل آمریکا است و نزدیک شدن به انتخابات منحنی این موضوع را افزایش داده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: جمهوری‌خواهان و شخص ترامپ به دنبال جنگ و جدال نیستند اما تمرکز خود را برای آنکه در دور دوم پیروز شوند به داخل معطوف کرده‌اند. آنها در این مسیر نه تنها به اشخاصی مانند برنی سندرز، باراک اوباما و جو بایدن به صورت مستقیم حمله می‌کنند بلکه از سوی دیگر سیاه‌لشگر خود، افرادی که تفکر راست افراطی دارند را بسیج می‌کنند تا فضای جامعه را به نفع خودشان هدایت کنند. من بر این باورم که با مطالعه اسناد به خوبی می‌توان فهمید که در جامعه آمریکا، ناسیونالیسم تا به این حد و تا به این عمق وجود نداشته؛ طیف‌هایی مانند «جنبش تی پارتی» که از افراطیون جمهوری‌خواهان به حساب می‌آید در این مسیر دخیل هستند. تا جایی که حتی سفیدپوستان آمریکا هم به دنبال آنها راه افتاده‌اند و ترامپ از این به بعد تمام تمرکز خود را بر دفع مخالفان و همچنین جذب و برجسته کردن افکار راستگراها خواهد گذاشت.       

جو بایدن دونالد ترامپ برنی سندرز حزب جمهوریخواهان آمریکا انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر