کد خبر: 775440 A

سازمان ملل متحد امروز- چهارشنبه اعلام کرد که بیش از ۷۰ میلیون آواره و یا مهاجر در سال ۲۰۱۸ ثبت شده است که رقمی رکورد دار است اما از تعداد فعلی افرادی که از کشور خود مهاجرت کرده یا خواهان پناهندگی هستند، کمتر است.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل در گزارش سالانه خود درباره تعداد ۷۰ میلیون و ۸۰۰ هزار پناهنده،‌ این رقم را تقریبی اعلام کرد، ‌به ویژه اینکه آمار دقیقی از تعداد افرادی که از بحران ونزوئلا فرار کرده‌اند، در دست نیست.

در پایان سال ۲۰۱۷ تعداد افرادی که مجبور به مهاجرت از کشورشان به دلیل ظلم و خشونت شدند، به ۶۸ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسید. 

این کمیساریا افزایش مستمر تعداد مهاجرت در کشور اتیوپی را به اختلافات قومی  و در ونزوئلا را به سقوط اقتصادی و کمبود دارو و مواد غذائی نسبت داد. 

سازمان ملل تعداد کسانی را که از آغاز سال ۲۰۱۶ از ونزوئلا فرار کرده‌اند، حدود سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر تخمین زده است. 

«فیلیپو گراندی» رئیس کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفت: «به اختصار تعداد مهاجران جهان در ۲۰ سال گذشته دو برابر شده که از ساکنان فعلی تایلند بیشتر است و این مسیر اشتباه همچنان ادامه دارد».  

در این گزارش آمده است که ۴۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در داخل کشورشان آواره هستند و ۲۵ میلیون و ۹۰۰ هزار پناهنده و سه میلیون و ۵۰۰ هزار پناهجو در انتظار دریافت موافقت رسمی برای پناهندگی هستند. 

دو کشوری که بیشترین میزان پناهجویان را به خود اختصاص داده‌اند،‌ سوریه که از سال ۲۰۱۱ درگیر جنگ بوده و کشور کلمبیا که از اعمال خشونت‌آمیز رنج می‌برد، هستند

بر اساس این گزارش، حدود پنج میلیون و ۵۰۰ هزار فلسطینی در تعدادی از کشورها به ویژه اردن و لبنان اقامت دارند. 

گراندی از نقش آلمان در پذیرش مهاجران و تلاش این کشور برای رفع ابهام از این اندیشه که مهاجرت را نمی‌توان کنترل کرد،‌ تقدیر کرد. 

وی گفت: «من معمولا علاقه‌ای به انتقاد یا تقدیر ندارم اما دوست دارم که در اینجا از نقش آلمان و اقدام‌های این کشور تقدیر کنم».

گراندی در پایان گفت که «آنگلا مرکل هزینه سیاسی سنگینی را به دلیل پذیرش مهاجرت پرداخت کرد و جسارت بزرگی در این زمینه داشته است». 

جهان مهاجران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر