کد خبر: 773149 A

مکی در گفت‌وگو با ایلنا:

خروجی انتخابات پارلمان اروپا به حدی خطرناک است که احتمال دارد ریاست کمیسیون اروپا در اختیار راست‌افراطی قرار بگیرد و تنها چهره‌ای مانند مرکل می‌تواند این تهدید را خنثی کند.

«مرتضی مکی» کارشناس مسائل اروپا با اشاره به گزینه‌های ریاست کمیسیون اروپا و تاثیر آنها بر فضای سیاسی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: انتخاب ریاست کمیسیون اروپا در این دوره در بسیاری از جهات با دوره‌های گذشته تفاوت خواهد داشت؛ چراکه بدون شک خروجی انتخابات پارلمان اروپا که اخیراً برگزار شد نسبت به سال‌های اخیر از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. در گذشته فضای پارلمان اروپا بسیار متفاوت بود و از این رو انتخاب ریاست کمیسیون اروپا هم متاثر از آن می‌شد؛ به گونه‌ای که در گذشته بسیاری از افرادی که انتخاب می‌شدند، سیاست اتحاد در قاره سبز را در دستور کار قرار می‌دادند تا بتوانند از این شعار اروپای واحد را به تحقق برسانند، اما حالا که جریان راست‌افراطی در اروپا و خصوصاً انتخابات اخیر پارلمان اروپا به پیروزی رسیده‌اند، دستیابی به این آرمان و احقاق شعار اروپای واحد تا حد زیادی از بین رفته است.

وی ادامه داد: امروزه جریان راست افراطی در اروپا به یک طیف بسیار خطرناک سیاسی و ایدئولوژیک در تبدیل شده است. آنها توانسته‌اند تابوی سیاسی نهادهای اروپا را بشکنند که نتایج انتخابات پارلمان اروپا به خوبی این موضوع را مشخص کرد. باید توجه کنیم که یکی از وظایف پارلمان اروپا انتخاب مسئولان نهادهای زیر مجموعه اتحادیه اروپا مانند رئیس کمیسیون اروپا یا انتخاب دیپلمات ارشد اروپا است؛ اما موج برخاسته از جریان راست افراطی، فضای بسیار خطرناکی را به وجود آورده که تاثیر منفی آن را نمی‌توان به این راحتی کتمان کرد. در وضعیت کنونی هیچ ائتلافی از سوی لیبرال‌ها، راست میانه، ناسیونالیست‌ها و غیره صورت نگرفته و اتفاقاً سوسیالیست‌ها در شرایط کنونی نسبت به گذشتهف سخت‌تر شده‌اند و مسائل را به آسانی قبول نمی‌کنند. طبیعی است که این مولفه‌ها بر روی انتخاب رئیس کمیسیون اروپا تاثیر خواهد گذاشت و احتمال دارد که شاهد به روی کار آمدن شخصی باشیم که مواضع بسیار سفت و سختی را اتخاذ کند.

این پزوهشگر مسائل سیاسی با بیان اینکه گزینه‌هایی باید به ریاست کمیسیون اروپا گمارده شوند که بتوانند انسجام را در اتحادیه اروپا حفظ کنند، گفت: من بر این عقیده هستم که وضعیت فعلی اتحادیه اروپا نیازمند حضور اشخاصی است که بتوانند اروپا را از خطر فرو ریزش دور کنند و به نظرم یکی از این چهره «آنگلا مرکل» صدراعظم فعلی آلمان است. کارنامه دو در دو محور قابل دفاع و کاملاً شفاف است چراکه او توانست با برنامه‌ریزی دقیق و اتخاذ راهبرد درست بسیاری از کشورها را از ورشکستگی محض نجات دهد و حتی توانست بحران اقتصادی اروپا را کنترل کند و از سوی دیگر با روش‌های خاص خود توانست بحران پناهجویان در اروپا را تا حدی که توان دارد هدایت کند. البته در این مسیر حمله‌های زیادی از سوی مخالفانش به وی صورت گرفت اما به هر حال تنها شخصی که می‌تواند نسخه مفید برای اروپا تجویز کند، مرکل است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بسیاری از رسانه‌های اروپایی اعلام کردند که احتمال دارد مرکل پس از کناره‌گیری از سیاست در سال ۲۰۲۱ به دنبال آن است تا وارد عرصه سیاست در ساختار اتحادیه اروپایی شود و حتی در این بین رئیس جمهور فرانسه حمایت قاطع خود از مرکل را اعلام کرده است. اینکه آیا مرکل خواهان ورود به ساختار سیاسی اتحادیه اروپا است یا خیر موضوعی است تایید یا رد آن را باید از زبان خودش شنید اما به هر حال کارنامه مرکل به عنوان صدراعظم آلمان کاملاً مورد تایید و قبول است. احتمال دیگری که در این میان وجود دارد آن است که شاید مرکل بخواهد در اوج با سیاست خداحافظی کند اما به هر حال نامزدهایی که فعلاً به عنوان نامزد ریاست کمیسیون اروپا معرفی شده‌اند برای قاره سبز خطرناک هستند و وزن سیاسی و جایگاه آنها بسیار کمتر از مرکل است.      

آنگلا مرکل کمیسیون اروپا پارلمان اروپا راست افراطی در اروپا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر