کد خبر: 772587 A

محافل آگاه قاهره فاش کردند که رئیس سابق دستگاه اطلاعات سودان یکی از بازیگران اصلی صحنه تحولات سودان در مرحله آینده خواهد بود.

به گزارش ایلنا به نقل از الجریده، محافل آگاه قاهره پیش بینی کردند که «صلاح قوش» رئیس سابق دستگاه اطلاعات سودان یکی از بازیگران اصلی صحنه تحولات این کشور خواهد بود.

منبعی در این زمینه به روزنامه «الجریدة» توضیح داد: «اگر بحران فعلی در سودان حل نشود،‌ احتمالا قوش مرد شماره یک در مرحله آینده خواهد بود». 

قوش به همراه «عوض بن عوف» یک روز پس از سرنگونی «عمر البشیر» رئیس جمهوری مخلوع سودان از سمت خود و عضویت در  شورای نظامی به دلیل مخالفت‌های مردمی با این شورا استعفا داد.

منبع مذکور توضیح داد که عدم اعتماد بین دو طرف معادله سیاسی در سودان، فرماندهان شورای نظامی و نیروهای ائتلاف آزادی و تغییر، احتمالا قدرت‌های بین‌المللی و منطقه‌ای را متوجه قوش می‌کند، چرا که او از زمانی که موفق شد نیروهای امنیت سودان را با تلاش‌های بین المللی برای مبارزه با تروریسم مرتبط کند، روابط خارجی گسترده‌ای دارد. 

وی گفت که قوش همچنان با بسیاری از کشورهای تأثیرگذار از جمله مصر ارتباط تنگاتنگ دارد و در حال حاضر ناامیدی بزرگی در بین قدرت‌های عربی و غربی نسبت به «محمد حمدان دقلو» معروف به «حمیدتی» معاون شورای نظامی که در حال حاضر مرد قدرتمند سودان به دلیل فرماندهی نیروهای پشتیبانی سریع به شمار می‌رود،‌ وجود دارد.

شورای انتقالی نظامی سودان روز گذشته- سه‌شنبه- اعلام کرد که پیش از تحقق امنیت و ثبات و توافق سیاسی در کشور از قدرت کناره‌گیری نخواهد کرد. 

این شورا با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد که در راستای تحقق اهدافش برای برقراری امنیت و ثبات و توافق سیاسی گامی به جلو بر می‌دارد.

«شمس‌الدین کباشی» رئیس کمیته سیاسی شورای نظامی در مصاحبه با «روزنامه الکترونیک «الانتباهة» پیش از این گفته بود: «شورای انتقالی کمیته‌ای را به ریاست یک ژنرال حقوقدان برای تحقیق در تجاوزهای صورت گرفته تشکیل داده است و افسران و نظامیان بازداشت شده ظرف ۷۲ ساعت آینده محاکمه خواهند شد». 

کباشی گفته بود: «اینترنت در حال حاضر به دلیل احتمال تهدید امنیت ملی وصل نخواهد شد». 

در مقابل، «مجمع اصناف سودان» روز گذشته ضمن مخالفت با کمیته تحقیق در حوادث شکست اعتصاب گفت: «اشاعه دروغ‌های کمیته تحقیق تلاشی برای فرار از جرم و وقت‌کشی و فرو نشاندن خشم مردم است».

این مجمع با اشاره به وجود توافق بزرگ بین ائتلاف نیروهای آزادی و تغییر برای نامزدهای شورای حاکمیتی و ریاست شورای وزیران تأکید کرد: «این اسامی در زمان مناسب و بر اساس تحولات حوادث اعلام خواهد شد». 

یکی از رهبران ائتلاف آزادی و تغییر اعلام کرد که این ائتلاف به دنبال ارائه نام هشت نفر برای نامزدی عضویت در شورای حاکمیتی است و یک چهره اقتصادی برجسته را نامزد ریاست شورای وزیران خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از رهبران جبهه مخالف از تصمیم این جبهه برای نامزدی «عبدالله حمدوک» دبیر اجرائی سابق کمیسیون اقتصادی آفریقا وابسته به سازمان ملل به عنوان ریاست شورای وزیران خبر داد. 

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که «تیپور ناج» معاون امور آفریقائی این وزارتخانه طی چند روز آینده به خارطوم سفر خواهد کرد تا شورای انتقالی و رهبران اپوزیسیون را به از سرگیری مذاکرات دعوت کند.

رئیس دستگاه اطلاعات سودان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر