کد خبر: 771715 A

کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق خبر داد:

کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از ورود نیروهای نظامی جدید آمریکا به پایگاه اربیل بدون اطلاع دولت و وزارت دفاع این کشور خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از المعلومه، کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق روز گذشته- یکشنبه- اعلام کرد که نیروهای نظامی جدید آمریکایی بدون اطلاع دولت مرکزی و وزارت دفاع، وارد پایگاه اربیل شده¬اند.

این کمیسیون تأکید کرد که دولت اقلیم کردستان از ارائه هر نوع گزارشی از تعداد نیروهای آمریکایی حاضر در اربیل به دولت مرکزی و نهادهای امنیتی خودداری می‌کند.

«کریم المحمداوی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق گفت: «نیروهای نظامی جدید آمریکایی ‌فقط با هماهنگی دولت اقلیم کردستان وارد پایگاه اربیل شده‌اند و دولت مرکزی و وزارت دفاع از این اقدام اطلاع نداشته‌اند». 

وی تأکید کرد که دولت اقلیم اجازه نمی‌دهد که کمیسیون امنیت، وزارت دفاع و نهادهای امنیتی از تعداد نیروهای نظامی آمریکا آگاهی یابند و از ارائه هر نوع گزارشی در ارتباط با تعداد نیروها و میزان تجهیزات و مهمات نظامی آنها خودداری می‌کنند. 

المحمداوی در ادامه افزود: «دولت اقلیم به صورت مستقیم با واشنگتن در زمینه نظامی و ورود نیروهای نظامی آمریکا بدون اطلاع و کسب اجازه از دولت مرکزی توافق می‌کند».

وی گفت: «پایگاه اربیل بزرگ‌ترین پایگاه آمریکایی کشور است که واشنگتن از آن به عنوان مقر فرماندهی عملیات در منطقه و عراق استفاده می‌کند».

این عضو کمیسیون امنیتی عراق تأکید کرد: «بر اساس اظهارات مقام‌‌های کنگره آمریکا، شمار نیروهای آمریکایی حاضر در سراسر عراق از مرز ۵۰ هزار نفر گذشته است». 

وی توضیح داد: «بیشتر نیروهای آمریکایی حاضر در عراق در دو پایگاه عین الاسد در استان الانبار و پایگاه اربیل در اقلیم کردستان حضور دارند».

المحمداوی تأکید کرد که هدف از افزایش نیروهای نظامی آمریکا در عراق در حقیقت تهدید جمهوری اسلامی ایران، ‌کشور همسایه عراق و کنترل پایگاه‌های الحشد الشعبی است.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا پیش از این تصریح کرده بود: «نیروهای بیشتری به میزان هزار و ۵۰۰ نفر به خاور میانه اعزام خواهیم کرد که هدف، حمایت از نیروهای آمریکایی حاضر در منطقه  است».

 

پارلمان عراق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر