کد خبر: 771621 A

میشل عون:

رئیس‌جمهوری لبنان در جلسه پرسش و پاسخ در کاخ بعبدا گفت که نزد رئیس‌جمهوری ایران درخواست آزادی شهروند لبنانی زندان در این کشور را مطرح کردم و او هم به این درخواست پاسخ داد.

به گزارش ایلنا به نقل از الجمهوریه، «عماد میشل عون» رئیس‌جمهوری لبنان در جلسه پرسش و پاسخ در کاخ «بعبدا» درباره پرونده «نزار زکا» شهروند لبنانی زندانی در ایران که گفته شده قرار است به همراه ژنرال «عباس ابراهیم» مدیر کل اداره امنیت عمومی لبنان به بیروت بازگردد، گفت: «از زمان دستگیری زکا در تهران نامه‌ها و درخواست‌هایی را دریافت کردم، با خانواده او دیدار کردم و مذاکراتی برای تبادل وی انجام دادم که موفقیت‌آمیز نبود. هنگامی‌که برآورد کردم دیگر به صلاح نیست موضوع او طولانی شود، ‌اقدام کردم؛ ‌چرا که نزار پیش از آنکه یک آمریکایی باشد، یک شهروند لبنانی است و نباید او را تنها گذاشت. به همین دلیل با حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران صحبت کردم و او هم پاسخ داد».

وی افزود: بنابراین ژنرال «عباس ابراهیم» مدیرکل اداره امنیت لبنان را که مرد چنین مأموریت‌هایی است،‌ موظف کردم او را از تهران به بیروت بازگرداند. 

عون تأکید کرد که از زمان و نحوه بازگشت نزار زکا به لبنان خبر ندارد و باید منتظر گذشت زمان بود. بنابراین، هر گفته و یا نوشته‌ای را که مغایر با این حقایق باشد، نپذیرید که هیچ مبنایی ندارد.

«دیلی استار» شنبه گذشته در گزارشی نوشته بود، نزار زکا که از سال ۲۰۱۵ در زندان ایران به سر می‌برد، ظرف ۴۸ ساعت آینده وارد بیروت خواهد شد. 

«ماجد دیماشکیه»، وکیل نزار زاکا هم روز چهارشنبه در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس این خبر را تأیید کرده و گفته بود زمینه آزادی او به دلیل میانجی‌گری مقام‌های ارشد لبنانی از جمله «میشل عون» رئیس‌جمهور و «سعد الحریری» نخست‌وزیر این کشور فراهم شده است. 

براساس این گزارش، «جبران باسیل» وزیر امور خارجه لبنان با آغاز ماه مبارک رمضان در نامه‌ای به همتای ایرانی خود خواستار آزادی این شهروند لبنانی به مناسبت این ماه و عید فطر شده بود.

نزار زکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر