کد خبر: 771580 A

شورای نظامی سودان با ناکارآمد خواندن نافرمانی مدنی نیروهای مخالف، از آمادگی برای از سرگیری مذاکرات خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، شورای نظامی انتقالی سودان خواستار عقب نشینی از نافرمانی مدنی شد که نیروهای مخالف روز گذشته آغاز کردند. این شورا با ناکارآمدخواندن این نافرمان مدنی، این اقدام را برای حیات کشور بی‌نتیجه توصیف کرد و از آمادگی برای از سر گیری مذاکرات خبر داد.

شاهدان عینی و امدادگران منتسب به نیروهای مخالف گزارش دادند که خیابان‌­های پایتخت با آغاز نافرمانی مدنی نسبت به روز گذشته -یکشنبه- بسیار خلوت شده است.

بزرگ‌ترین بازار خارطوم در پاسخ به دعوت برای نافرمانی مدنی خالی از فروشندگان و خریداران شده و کارمندان شرکت «سوداتل» (شرکت دولتی ارتباطات سودان) نیز به این دعوت پاسخ گفته‌­اند.

«شمس‌الدین کباشی»، سخنگوی شورای نظامی گفت: «ما برای این تنش همزمان با نافرمانی مدنی در سایه شرایط سخت و حساس کشور متأسف هسستیم».

وی تأکید کرد که این اقدام تأثیری بر حیات کشور نگذاشته و امور روال خوبی در خارطوم دارد.

کباشی گفت: «از بردارانمان در جنبش آزادی و تغییر می­‌خواهیم که از این نافرمانی خارج شوند چراکه بر زندگی مردم تأثیری نداشته و نه ما و نه آنها را راضی نمی­‌کند».

وی درباره شروط تعیین‌شده توسط نیروهای آزادی و تغییر که جریان اعتراض­‌ها برای تشکیل دولت مدنی را رهبری می­‌کنند،‌ گفت: «شروط از پیش تعیین شده این نیروها به دست ما نرسیده است و ما فقط از طریق رسانه­‌ها در این باره شنیده‌­ایم، اگر آنها شروطی دارند که امیدواریم نداشته باشند،‌ آنها را بررسی خواهیم کرد و مانع هیچ طرح و برنامه‌­ای که دیدگاه‌­ها را به یکدیگر نزدیک می‌­کند، ‌نخواهیم شد».

کباشی درباره درخواست­‌ها برای تحویل قدرت به غیر نظامیان گفت: «از این درخواست تعجب می‌­کنم، چرا که ما پیش از توقف مذاکره با نیروهای آزادی و تغییر درباره ساختار قدرت انتقالی که در قالب شورای حاکمیتی، ‌دستگاه اجرائی و دستگاه قانون‌گذاری طراحی شد، به توافق رسیدیم. ما با آنها بر سر وظایف و سمت­‌ها توافق کردیم و تصمیم بر این شد که نخست‌وزیری و شورای وزیران به طور کامل در اختیار نیروهای غیر نظامی بوده و مجلس قانونگذاری نیز کاملا مدنی باشد، به این نتیجه رسیدیم که ما فقط با آنها در شورای حاکمیتی مشارکت داشته باشیم حال از کدام دولت مدنی صحبت می­‌کنند؟»

مذاکرات بین شورای نظامی و مخالفان در سایه اختلافات عمیق درباره رهبری دوره سه ساله انتقالی به سمت دموکراسی، به بن‌بست رسید.

نیروهای مخالف خواستار نافرمانی مدنی گسترده از روز گذشته شده‌اند.

سودان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر