کد خبر: 771362 A

جنبش نافرمانی مدنی امروز- یکشنبه- به منظور اعمال فشار بر شورای انتقالی نظامی برای تحویل قدرت به غیر نظامیان با یک کشته در خارطوم آغاز شد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، جنبش نافرمانی مدنی امروز- یکشنبه در خارطوم در مقابله با شورای نظامی انتقالی برای تحویل قدرت آغاز شد و نخستین نفر از بین معترضان کشته شد. 

شاهدان عینی گزارش دادند که نیروهای ضد شورش پلیس در کوی «المزاد» خارطوم گاز اشک‌آور پرتاب کردند که بر اثر آن تعدادی زخمی شدند. همچنین یک شهروند سودانی با نام «ولید عبد الرحمن» به دلیل اصابت گلوله کشته شد. 

کمیته مرکزی پزشکان سودان اعلام کرد: «ولید عبدالرحمن، لحظاتی قبل بر اثر اصابت مستقیم گلوله به ناحیه سینه شهید شد. تیر اندازی نیروهای سرکوبگر همچنان ادامه دارد». 

شاهدان عینی همچنین  افزودند: «مسیرهای اصلی به رغم اقدام مقامات برای گشایش موانع، پل‌ها و مسیرهای اصلی منتهی به پایتخت بسیار کم رفت و آمد است».

نیروهای ارتش از عصر امروز- یکشنبه- در برخی مناطق خارطوم به ویژه «ام درمان» مستقر شده‌اند این در حالی است که غیبت طولانی مدت نیروهای ارتش برای شهروندان و بسیاری از ناظران سودانی سال ایجاد کرده بود. 

این وقایع پس از فراخوان روز گذشته «اتحادیه مشاغل سودان» به نافرمانی مدنی از امروز تا زمان تحویل قدرت توسط شورای نظامی به غیر نظامیان صورت گرفته است.  

این فراخوان درست یک روز پس از آن مطرح شد که «آبه احمد» نخست وزیر اتیوپی با سران شورای نظامی و فرماندهان جنبش آزادی و تغییر به صورت جداگانه در تلاش برای احیای مذاکرات متوقف‌شده، دیدارکرد. 

اتحادیه مشاغل سودان اعلام کرد که وساطت نخست وزیر اتیوپی برای از سرگیری مذاکرات با شورای نظامی را پذیرفته اما با شروط مشخص برای گفت‌وگو.

این شروط شامل تشکیل هیأت مستقل مورد حمایت بین‌المللی برای انجام تحقیق مستقل درباره خشونت اعمال شده و محاکمه عاملان آن است.

 

سودان تنش در سودان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر